Niemcy: wybory do Bundestagu

30-08-2021 13:12
Do wyborów do Bundestagu pozostało już tylko kilka tygodni (26 września) Sytuacja jednak zaczyna być coraz bardziej interesująca. Co prawda na rynku FX nie widać jeszcze większego poruszenia, jednak zmienność może się pojawić w miarę zbliżania się terminu głosowania.
Niemcy: wybory do Bundestagu

W Europie co jakiś czas odbywają się wybory, które w jakiś sposób poruszały wspólną walutą. Tu w głównej mierze rozchodzi się o politykę europejską. Widać to było podczas wyborów prezydenckich we Francji w 2017 roku a także wyborów parlamentarnych we Włoszech rok później. Po tym jak Macron wygrał wyścig o prezydenturę i opowiedział się za większą integracją europejską oraz zaproponował znaczące kroki w kierunku unii fiskalnej, euro zyskało na wartości. Rynek odebrał to jako krok w kierunku stabilizacji strefy euro. Z kolei po głosowaniu we Włoszech wspólna waluta uległa deprecjacji, kiedy to zwyciężyły tam partie eurosceptyczne.

W przypadku wyborów do Bundestagu, należy rozpatrywać kilka scenariuszy. Jeśli partie takie jak Zieloni oraz SPD stanowiłyby znaczącą część nowego rządu, euro mogłoby zyskać. Propozycje tych frakcji politycznych są zgodne z ideą unii fiskalnej. Z kolei CDU/CSU oraz FDP są bardziej krytyczne wobec stałej emisji wspólnego długu. Przewaga tych partii mogłaby wpływać na osłabienie euro.

Wynik wyborów w Niemczech jest w tej chwili niepewny. Do tej pory najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest koalicja jamajska CDU/CSU, Zielonych oraz FDP. Takiego rozwiązania chcieliby z pewnością chadecy. Zieloni nie wykluczają takiego sojuszu.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.