NBP dziś utrzyma stopy proc. Ale co dalej?

16-01-2025 12:15
Dziś swoja decyzję ogłosi NBP. Rynkowe oczekiwania wskazują, że parametry polityki monetarnej nie zostaną zmienione. Kluczowy będzie język komunikatu, który może się lekko zmienić. W szeregach RPP pojawiły się odmienne zdania dotyczące możliwej pierwszej redukcji.
NBP dziś utrzyma stopy proc. Ale co dalej?

Po grudniowej konferencji prasowej czterech przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej (RPP) natychmiast wypowiedziało się w kontrze, określając poglądy Glapińskiego jako przedwczesne i nieproporcjonalne do rzeczywistego ryzyka (związanego z przyszłymi zmianami w limitach cen energii).

Cezary Kochalski w rozmowie z Bloombergiem przyznał, że trzyma się swojego stanowiska, ze obniżki powinny być rozważane do marca 2025 roku. Przemysław Litwiniuk oraz Henryk Wnorowski zaproponowali też wcześniejsze możliwości zmian, sprzeczne z wypowiedziami prezesa NBP. Z kolei Ludwik Kotecki zauważył, że stanowisko Adama Glapińskiego nie odzwierciedla opinii całej RPP i że osobiście zamierza wywołać presję na rozpoczęcie dyskusji o cięciach w marcu.

Wczorajsze dane inflacyjne (finalne) podane przez GUS okazały się korzystne. Wskaźnik CPI utrzymał się na poziomie 4,7 proc. (prognozy wskazywały na lekkie podbicie do 4,8 proc.). W ujęciu miesięcznym nie odnotowano wzrostu. Dziś przed decyzją poznamy miary bazowe. Główna ma spaść z 4,3 proc. w listopadzie do 3,9 proc. w grudniu. Jeśli dane pokażą niższe odczyty, nasili się presja na wcześniejsze obniżki stóp procentowych. W takim scenariuszu złoty może stracić na wartości.

Konferencja prasowa po posiedzeniu zaplanowana jest na jutro na godz. 15:00

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.