Nastroje w USA najlepsze od roku

27-04-2021 16:08
Opublikowany we wtorek indeks nastrojów konsumentów Conference Board to kolejny z serii pozytywnych odczytów ekonomicznych. Jego wartość w kwietniu jest najwyższa od ponad roku.
Nastroje w USA najlepsze od roku

Ostatni raz wyższą wartość wskaźnika zanotowane w lutym ubiegłego roku, a więc w momencie, kiedy o koronawirusie mówiono jedynie w Chinach. W kwietniu bieżącego roku wartość indeksu nastrojów konsumentów w USA wyniosła 121,7 pkt. i znacząco pobiła prognozy rynku (113 pkt.). W ubiegłym miesiącu wartość wskaźnika kształtowała się na poziomie 109,7 pkt.

Za gwałtowną poprawę nastrojów w USA odpowiada przede wszystkim dynamicznie postępująca akcja szczepień populacyjnych, która w połączeniu z nadchodzącymi letnimi miesiącami (gorsze warunki do namnażania wirusa) daje szanse na większe luzowanie restrykcji epidemicznych. Amerykańska gospodarka wchodzi w ten okres rozpędzona (rekordowe wskaźniki PMI dla przemysłu), co również pomaga konsumentom w utrzymaniu optymistycznego nastawienia.

Rynek finansowy przeszedł jednak obok danych obojętnie. Kurs EUR/USD niemal nie zmienił swojego położenia i oscyluje wokół 1,2085. Rynek akcji wciąż znajduje się pod kreską. Futures na S&P500 traci 0,2 proc.

Zastrzeżenia prawne