Nadchodzące RPP
Obecnie zakłada się, że stopy pozostaną bez zmian. Ciężko już mówić o podwyżkach stóp, jednak aktualnie coraz częściej słyszy się o temacie potencjalnych obniżek stóp. Jest jednak w dalszym ciągu ,,spora’’ grupa, która sugeruje, że podwyżki stóp są jak najbardziej wskazane.
Wstępny odczyt inflacji CPI za marzec okazał się być wyższy od wstępnych założeń. W perspektywie r/r indeks pokazał 16,2 proc. (prognozowano 15,9 proc.). Wobec takich danych (inflacja spada, ale znacznie wolniej niż się spodziewano) eksperci z wielu instytucji finansowych (m.in. Citi Banku) sugerują, że jeżeli przyszłe odczyty utrzymają taką tendencję to rozmowy o podwyżkach mogą być uzasadnione. Z drugiej strony z oficjalnych danych banku, oraz z przemówień prezesa NBP wynika, że 2023 rok powinien być ,,stabilny’’ jeżeli chodzi o stopy procentowe.
Notowanie USD/PLN w ostatnim czasie znacznie spada. Od października zeszłego roku notowanie z okolic 5 zeszło do obecnych 4,30. Na przełomie stycznia i lutego można było obserwować potencjalną zmianę kierunku, jednak pod koniec lutego kurs znów zaczął kierować się w dół. FOMC jakiś czas temu zdecydował się na podwyżkę stóp, jednak nie dało to USD za wiele siły i notowanie USD/PLN i tak dalej szło w dół.
Wykres USD/PLN; interwał: tygodniowy; źródło: Oanda TMS Brokers
Kurs pary walutowej EUR/PLN natomiast jest bardziej ,,płaski”. Na początku tego roku notowanie szło jeszcze zdecydowanie do góry. Z okolic 4,67 w półtora miesiąca kwotowanie urosło do 4,77. Spadki natomiast rozpoczęły się ,,zaledwie” dwa miesiące temu. Obecnie
Wykres EUR/PLN; interwał: tygodniowy; źródło: Oanda TMS Brokers