Minutki FOMC dziś wieczorem

22-02-2023 10:40
Dziś wieczorem poznamy protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Rynek będzie szukał kolejnych wskazówek dotyczących dalszych działań Rezerwy Federalnej, choć nie powinniśmy oczekiwać jakiegokolwiek przełomu. Na początku lutego rynek nie do końca uwierzył Powell-owi i tym samym kurs EUR/USD urósł na moment do poziomu 1,10. Kilka dni później otrzymaliśmy bardzo dobry raport z rynku pracy, który rozpoczął aprecjację USD.

Po NFP pojawiły się kolejne dane, które podkreśliły, że Fed będzie musiał kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych. Dodatkowo pojawiły się „jastrzębie” komentarze innych przedstawicieli banku, które jasno wskazały, że finalny poziom kosztu pieniądza zostanie ustalony na wyższym poziomie niż jeszcze niedawno oczekiwano. Najnowsze projekcje, które zostaną opublikowane podczas kolejnego posiedzenia 22 marca, prawdopodobnie będą na tym tle jeszcze bardziej interesujące dla rynku.

Do tego czasu rynek i Fed otrzymają kilka ważnych informacji, takich jak indeks PCE w piątek, wskaźniki wyprzedzające (indeks ISM), a także raport z rynku pracy i dane o inflacji za luty. Wszystkie one mogą przesunąć oczekiwania co do kluczowej stopy nieco w górę i sprawić, że rynek będzie bardziej pewny, że cykl zakończy się dopiero na poziomie 5,50 proc.. W przypadku mocnych danych dolar może się umocnić. Z drugiej strony wzrosły także oczekiwania, że EBC może znaleźć się w podobnej sytuacji, tzn. że jego cykl potrwa dłużej i dlatego euro prawdopodobnie będzie wspierane przez EBC. Dodatkowo sytuacja na rynku gazu w Europie (niska cena surowca, wypełnione magazyny na poziomie powyżej średniej) będzie sprzyjać wspólnej walucie.

Wycena rynkowa ścieżki stóp procentowych w USA, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.