Mieszane nastroje na FX

24-03-2021 13:10
We wtorek sentyment rynku walutowego skłania się ku silniejszemu dolarowi. Rynek wycenia na ile opóźnienia w szczepieniach populacyjnych w Europie wpłyną na tempo odbicia gospodarczego. W środowisku silniejszego dolara nie najlepiej radzą sobie waluty EM.
Mieszane nastroje na FX

Kurs EUR/USD w środę oscyluje na poziomie 1,1834. W wyraźniejszym odbiciu nie pomogło nawet potwierdzenie informacji o ograniczenia możliwości eksportu szczepionek przeciwko COVID19. Podjęte kroki mają wpłynąć na producentów i zwiększyć dostępność produktów w Unii Europejskiej.

Nastroje na rynku walutowym są jednak niedźwiedzie. W Europie Środkowo-Wschodniej najsilniejszą walutą jest forint, który nieoczekiwanie umacnia się względem euro. Wtorkowa decyzja banku centralnego nie zaskoczyła, stopy procentowo na Węgrzech zostały niezmienione. EUR/HUF spada jednak w środę do poziomu 364,3 pkt.

W oczekiwaniu na decyzję banku centralnego w sprawie poziomu stóp procentowych osłabia się korona czeska. Rynek oczekuje gołębiego wydźwięku komunikatu po posiedzeniu decyzyjnym, ale jednoczenie utrzymania dotychczasowych parametrów polityki pieniężnej. EUR/CZK umacnia się do 26,3 pkt. Decyzja zapadnie o 14:30. 

Złoty osiada w połowie stawki walut EM. Po wtorkowym umocnieniu nie ma już śladu, a kurs EUR/PLN odbija do 4,6250. Przejściowo obserwowaliśmy test okrągłego poziomu 4,63. Słabość złotego objawia się przede wszystkim w parze z dolarem. Kurs USD/PLN rośnie do 3,9095 i jest 0,25 proc. wyższy od poziomów odniesienia. Słabość złotego tonowana jest przez równie słabego funta przez co kurs GBP/PLN niemal nie zmienia swojego położenia względem kursu zamknięcia z wtorku. Szterling jest najsłabszą walutą w koszyku G10, a kurs GBP/PLN osiada w okolicy 5,3617.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.