Kurs USD/PLN a decyzja RPP

08-11-2022 16:34
Od czwartku 3 listopada notowanie USD/PLN znacznie traci. Cały ruch spadkowy trwa jednak od 10 października. Złoty umocnił się względem dolara o ponad 37 groszy. Na przełomie poniedziałku i wtorku notowanie zeszło najniżej od 12 września, do poziomu 4,6578. Jutro natomiast odbędzie się posiedzenie RPP, które może znacznie wpłynąć na kurs. Z kolei w czwartek poznamy wskażnik CPI z USA, który również będzie miał znaczenie dla przebiegu notowań w najbliższej przyszłości.
Kurs USD/PLN, a RPP

Na ostatnie spadki USD/PLN w największej mierze wpłynęły odczyty z raportu NFP. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym urosła  do 261 tys. (spodziewano się 195 tys.). Stopa bezrobocia wspięła się do poziomu 3,7 proc. (spodziewano się 3,6 proc.), a poprzednio było to 3,5 proc.. Pośrednim czynnikiem, który tylko w małej mierze wpłynał na odpływ kapitału od USD, była plotka o możliwym ,,otwarciu” gospodarki w Chinach. Następnego dnia zdementowano ją.

Siła złotego wynika również z oczekiwań rynku do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Decyzja już jutro. Jeśli Rada rozczaruje i utrzyma koszt pieniądza na niezmienionym poziomie, wówczas osłabienie PLN jest możliwe. Taki bieg zdarzeń sugeruje ostatnia wypowiedź  wiceprezes NBP Marty Kightley na temat nowej projekcji makro banku centralnego (któa zoastanie opublikowana na dniach). Wynika z niej, że polska gospodarka mocno spowalnia, a to przyczyni się (wraz z już wysokimi stopami) do spadku inflacji w średnim terminie. 

Mniej prawdopodobnym scenariuszem naszym zdaniem jest natomiast ruch RPP o 25 pb w górę. Taka decyzja mogłaby wpłynąć na dalsża aprecjację złotego. O sile PLN bedzie w tym tygodniu decydować głównie czwartkowy odczyt inflacyjny z USA. Jeśli ten zaskoczy i pokaże niższe wartości od oczekiwań, wówczas dolar ponownie ulegnie wyprzedaży a PLN na tym skorzysta. 

Wykres USD/PLN, interwał H1, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.