Korekta na złotym

24-01-2022 12:32
Złoty przez dwa miesiące umacniał się. Ruch aprecjacyjny był przerywany korektami, mowa tu m.in. o impulsie wzrostowym na EUR/PLN w pierwszej połowie grudnia. Od końca listopada do ubiegłotygodniowego dołka, złoty w relacji do euro zyskał ponad 21 groszy.
Korekta na złotym
Wykres EUR/PLN, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

EUR/PLN z poziomu ponad 4,72 zdołał w około dwa miesiące zejść do 4,5070. Oznacza to, że para walutowa znalazła się najniżej od września 2021 roku. Seria aprecjacyjna prędzej czy później musiała się jednak skończyć. Patrząc na wykres tygodniowy przez ostatnie 5 tygodni na wykresie nie dało się zauważyć znaczącej korekty. Jej czas właśnie prawdopodobnie nadszedł. Z układu świec wynika, że prawdopodobna jest realizacja scenariusza podwójnego dołka, która to daje większe szanse na ruch w kierunku północnym w najbliższych dniach. Już dziś widać, że kurs zdołał pokonać lokalne szczyty i aktualnie jest na poziomi 4,55. Notowania obecnie już znajdują się powyżej linii trendu spadkowego i jest szansa, że niebawem zobaczymy poziom 4,5620, który to koresponduje z minimami z połowy października 2021. Równie możliwym scenariuszem jest osiągniecie jeszcze wyższego poziomu, mam tu na myśli 4,5730, wówczas cała korekta wzrostowa byłaby zbliżona swoimi rozmiarami do ruchu, który mieliśmy okazje obserwować w grudniu.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.