Kontynuacja znanych trendów

08-03-2021 13:37
Nowy tydzień na rynku walutowym przebiega bliźniaczo podobnie do poprzednich. Obserwujemy mocniejszego dolara, a w ślad za spadkiem apetytu na ryzyko cierpiące waluty EM. Poniedziałkowy handel przynosi podtrzymanie trendów.
Kontynuacja znanych trendów

Niezmiennie głównym rozgrywającym jest rynek obligacji, który winduje cenę dolara najwyżej od grudnia ubiegłego roku. Kurs EUR/USD spada  wyraźnie poniżej horyzontalnego wsparcia z okolicy 1,1915 i cofa się aż do poziomu 1,1870. Ruch głównej pary walutowej generuje pogorszenie nastrojów w Europie Środkowo-Wschodniej.

EUR/CZK wybija się powyżej 26,30 i w poniedziałek jest najsłabszą walutą regionu. W okolicy poziomów odniesienia znajdują się notowania forinta, który choć wyróżnia się w regionie, to wciąż podatny jest na globalny sentyment. Kurs EUR/HUF oscyluje wokół 367 pkt.

W środku stawki względem euro plasuje się złoty, z kursem EUR/PLN w okolicy 4,5970. Rodzima waluta pozostaje silnie przeceniona względem dolara, a kurs USD/PLN ląduje na poziomie 3,8735 – najwyżej od listopada. Podobnie słabo złoty prezentuje się w relacji do funta, gdzie kurs GBP/PLN testuje poziom 5,36. Piątkowa konferencja prezesa Glapińskiego nie obeszła się bez echa. Do kluczowych cytatów z pewnością należy ten o zerowych szansach na podwyżkę stóp do końca jego kadencji. Równie istotne jest zaprzeczenie możliwości ograniczenia skupu aktywów. Zdaniem Glapińskiego nie wyklucza on, że będzie ono trwało już zawsze.

Notowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.