Koniec umocnień PLN?

02-03-2023 12:44
Pary walutowe powiązane z PLN (EUR/PLN, czy także USD/PLN) wczoraj znacznie zeszły w dół. W przyszłym tygodniu zbierze się RPP i w środę zaprezentuje decyzję o poziomie stóp procentowych w Polsce.

Wczoraj notowanie EUR/PLN zeszło w dół aż o 4 grosze. W ,,krytycznym” momencie w okolicach godziny 14:00 kurs znalazł się na poziomie 4,66 niewidzianym od pierwszej połowy stycznia.

Wykres kursu EUR/PLN; interwał: dzienny; źródło: Oanda TMS Brokers

Duże spadki USD/PLN zatrzymały się przy poziomie 4,37. Wczoraj przez cały dzień kwotowanie straciło ponad 1,50 proc. i zeszło w dół o ponad 7 groszy. Obecnie notowanie podąża do góry i niedawno przekroczyło 4,40 (aktualnie jest to 4,4084).

Sporą zmienność na parach z PLN wywołał znaczny wzrost głównej pary walutowej. Wczoraj rano notowanie głównej pary walutowej znajdowało się sporo pod poziomem 1,06 (około 1,0565), następnie wobec napływających danych (wskaźniki PMI, inflacja z Niemiec) kwotowanie EUR/USD wzrósł do okolic 1,07. Dzisiaj kurs schodzi w dół o 0,32 proc. (1,0627).

Do końca tygodnia nie będzie żadnych ważniejszych publikacji makroekonomicznych dla polskiego rynku. W USA natomiast będzie opublikowany raport ISM dla usług (może istotnie wpłynąć na zmienność EUR/USD), oraz odbędzie się wiele wystąpień publicznych członków Fed. Już w przyszłym tygodniu natomiast RPP zdecyduje o poziomie stóp procentowych. Prawie na pewno stopy pozostaną na poziomie, który obserwujemy od ponad pół roku (6,75 proc. stopa referencyjna).  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.