Inflacja z USA wyżej od oczekiwań. Dolar zyskuje, złoto oraz indeksy tracą

13-10-2022 14:44
We wrześniu inflacja zasadnicza CPI w relacji rok do roku wyniosła 8,2 proc. Oczekiwano wyniku 8,1 proc. To spadek w porównaniu do sierpnia kiedy wskaźnik był na poziomie 8,3 proc. Bazowy odczyt pokazał kolejny wzrost z poziomu 6,3 proc. do 6,6 proc. Oczekiwano tutaj poziomu 6,5 proc. Dynamika wzrostu cen przyspieszyła w relacji miesiąc do miesiąca. CPI wyniósł 0,4 proc. a bazowy wskaźnik pokazał wartość 0,6 proc.

Reakcja rynku jest dość zrozumiała. EUR/USD spada do poziomu 0,9640, złoto zniżkuje do 1653 USD, podczas gdy przed publikacją danych wykres wskazywał poziom 1680 USD. Kontrakty na indeksy z Wall Street wyznaczają nowe wielomiesięczne minima. SP500 jest najniżej od listopada 2020 roku.

Szczególnie rynek spogląda na odczyt bazowy, którego wzrost może coraz mocniej niepokoić Rezerwę Federalną i potwierdzać fakt, że inflacja utrwala się na wysokim poziomie. W tym momencie rynek w pełni wycenia ruch Fed-u w listopadzie o kolejne 75 punktów bazowych w górę. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.