Inflacja w USA blisko prognoz. Mała reakcja rynku

13-09-2023 15:31
Stopa inflacji w sierpniu wzrosła o pół punktu procentowego do 3,7 proc.. Wynikało to w głównej mierze z podwyżkami cen benzyny. Bazowy wskaźnik spadł zgodnie z oczekiwaniami do 4,3 proc. Ten czynnik może spowodować, że Fed wstrzyma się z kolejną podwyżką i jednocześnie zakomunikuje, ze wciąż jest otwarta droga na kontynuację zacieśniania.
Inflacja CPI oraz bazowa w USA, dekompozycja, źródło: Bloomberg

W szczegółowych wynikać widać wzrost cen konsumpcyjnych w sierpniu o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Było to szeroko oczekiwane, ponieważ brano tu pod uwagę skok cen benzyny. Urosły one o ponad 10 proc. w sierpniu.

Widać również, że koszty mieszkań – zdecydowanie najważniejszy składnik koszyka dóbr – trąca na dynamice. Już od pewnego czasu wskazywały na to prywatne dane dotyczące nowych umów najmu. Teraz widać to w oficjalnych danych. Czynsze w sierpniu rosły o 7,8 proc. r/r. Inflacja czynszów osiągnęła swój szczyt wiosną 2023 roku na poziomie 8,8 proc.

Reakcja rynkowa jest umiarkowana. Kurs EUR/USD spadł na moment poniżej 1,0720 po czym urósł w okolice 1,0760. Złoto spadło do 1906 USD a w kolejnych minutach urosło do 1914 USD. Rentowności amerykańskich 2 letnich obligacji spadły z 5,04 w okolice 5,01. Po reakcji rynku widać, że rynek zaczyna wyceniać pauze w podwyżkach na przyszłotygodniowym posiedzeniu FOMC.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.