Inflacja w Polsce

16-11-2021 09:48
Inflacja w Polsce zmierza w kierunku ok. 8 proc. Takiego wyniki powinniśmy spodziewać się na początku przyszłego roku. Z dużym prawdopodobieństwem RPP będzie kontynuować cykl zacieśniania. W grudniu powinniśmy spodziewać się kolejnego ruchu. Jak duża będzie ta podwyżka może zależeć od rozwoju czwartej fali pandemii. Rynek kontraktów FRA dość mocno wycenia przyszłe podwyżki. Kluczowy będzie I kwartał. Jeśli inflacja rzeczywiście spowolni, wówczas kolejne decyzje o wzroście kosztu pieniądza mogą być odłożone na bok.
Inflacja w Polsce

Przypomnijmy, że inflacja w październiku wyniosła 6,8 proc. r/r, co było zgodne ze wstępnymi szacunkami. Widać ewidentnie, że ceny towarów doganiają ceny usług. Dziś poznamy wskaźnik bazowy, który wzrośnie prawdopodobnie do poziomu 4,5 proc. r/r.

Presja cenowa wydaje się być powszechna i nie ogranicza się do kategorii związanych z energią. Fakt, że towary dogoniły usługi sugeruje, że wpływ zakłóceń w łańcuchu dostaw, który był stosunkowo łagodny w ostatnich miesiącach, może być teraz coraz silniejszy. Jedynie 5 proc. składowych całego koszyka CPI odnotowuje wzrosty cen niższe niż 1,5 proc. r/r. Aż 78 proc. kategorii CPI wykazuje wzrosty wyższe niż 3,5 proc., co jest górną granicą przedziału celu inflacyjnego NBP.

Spadek CPI w przyszłym roku (I kwartał) będzie napędzany silnymi efektami bazy. Wysoka inflacja bazowa to główny argument za kolejnymi ruchami na stopach w najbliższym czasie.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.