III kwartał 2024 w Polsce: popyt krajowy głównym motorem wzrostu

28-11-2024 11:03
Dane PKB z Polski wykazały wzrost naszej rodzimej gospodarki o 2.7% r/r. To zdecydowanie lepszy wynik względem 0.5% w analogicznym okresie roku poprzedniego. W III kwartale 2024 r. wpływ popytu krajowego na wzrost gospodarczy wyniósł +4.2 pkt proc., co oznacza spadek w porównaniu do +4.5 pkt proc. w II kwartale. Dynamika spożycia ogółem osłabła, osiągając +1 pkt proc., wobec +4.8 pkt proc. wcześniej. Na ten wynik złożyło się spożycie gospodarstw domowych z wpływem +0.2 pkt proc. (wcześniej +2.6 pkt proc.) oraz spożycie publiczne, które wniosło +0.8 pkt proc. (wcześniej +2.2 pkt proc.).
III kwartał 2024 w Polsce: popyt krajowy głównym motorem wzrostu

Jednocześnie negatywny wpływ eksportu netto na wzrost gospodarczy pogłębił się do -1.5 pkt proc., wobec -1.3 pkt proc. w II kwartale. W efekcie wzrost gospodarczy w III kwartale 2024 r. był napędzany głównie przez akumulację brutto i popyt krajowy, choć osłabienie dynamiki spożycia ogółem oraz pogorszenie salda eksportu netto stanowiły istotne ograniczenia.

Wykres dzienny EURPLN, źródło: TradingView

EURPLN obecnie zyskuje. Z punktu widzenia miesięcznych poziomów Pivot, wczorajsza sesja zatrzymała się na wsparciu S1, a sama para wybiła się dołem z formacji przypominającej trójkąta w poniedziałek. Dojście do dolnego ograniczenia trójkąta mogłoby sugerować dalsze spadki, w przypadku pojawienia się tam sygnału wygenerowanego przez np. formacje świecowe. RSI wskazuje na spadkowy impet.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.