HUF: Forint słaby mimo podwyżek stóp

26-11-2021 14:49
W tym tygodniu doszło do kolejnej podwyżki kosztu pieniądza na Węgrzech. Stopa depozytowa wzrosła o kolejne 40 bps do poziomu 2,9 proc. Była to jastrzębia niespodzianka. Rynek oczekiwał skromniejszego ruchu. Niestety odpływ od ryzyka, który dziś obserwujemy nie pozwala forintowi zyskiwać.
HUF: Forint słaby mimo podwyżek stóp

Choć bank centralny tego śródlądowego państwa z Europy Środkowej na ostatnim swoim posiedzeniu zaznaczył, że może dojść do zmian parametrów i podniesienia tej bardziej elastycznej stopy procentowej (jaką jest stopa depozytowa) o znacznie więcej niż stopę referencyjną. Padł jednak również komunikat, że stopa ta będzie postrzegana przez rynek walutowy jako narzędzie drugorzędne (choć może mieć większe znaczenie dla rynku pieniężnego), dopóki bank nie uczyni jej formalnie swoim instrumentem referencyjnym. Zmiany na różnych stopach powodują, że zmniejsza się wartość sygnału oraz przejrzystość polityki monetarnej. To stawia również znaki zapytania dlaczego instytucja nie chce podnosić głównego parametru. Słabość umocnienia wynika zatem z tych dwóch czynników. 

Z technicznego punktu widzenia para walutowa EUR/HUF znajduje się w trzy-miesięcznym kanale wzrostowym. Notowania zdołały przebić lokalne wsparcie (okolice 367,00), ale kurs szybko wrócił ponownie powyżej tego poziomu. Szczyty z początku tygodnia (371,00) mogą być osiągnięte w krótkim terminie. 

Notowania pary EUR/HUF, interwał dzienny, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.