GBP: BoE i szkockie wybory

05-05-2021 12:52
Dwa wydarzenia będą miały znaczenie dla GBP w tym tygodniu. Po pierwsze, czy jutro Bank Anglii wspomni o szykowanej redukcji tempa skupu aktywów? Po drugie, czy rezultat wyborów do szkockiego parlamentu otworzy drogę do drugiego referendum o niepodległość Szkocji? Funt może znaleźć wsparcie w przekazie Banku Anglii, ale rynek może być ostrożny w obawie o zmienność w reakcji na wynik wyborów.
GBP: BoE i szkockie wybory

Gospodarka Wielkiej Brytanii wychodzi z odmętów lockdownu i zagrożeń związanych z pandemią, co powinno pozwolić na bardziej optymistyczny ton w przekazie Banku Anglii (BoE). Imponujące wyniki procesu szczepień i rozpoczęty proces otwierania gospodarki powinien przełożyć się korektę w górę prognoz wzrostu PKB w I kw. (z -4,2 proc. k/k) oraz podwyżkę oczekiwań dla tempa ożywienia w II kw. (5,2 proc.). Prognozy inflacji CPI także zostaną podwyższone i wykroczą ponad cel 2 proc., choć ważniejsze będzie, czy BoE w horyzoncie prognozy widzi powrót inflacji do celu. Łącznie lepsze perspektywy gospodarcze zamykają temat potrzeby dalszego luzowania polityki pieniężnej, a przerzucają ciężar dyskusji ku redukcji wsparcia monetarnego. Przy obecnym tempie QE na poziomie 4,4 mld GBP tygodniowo cel QE w wysokości 895 mld GBP zostanie osiągnięty w październiku. BoE raczej nie pozwoli na ostre zatrzymanie skupu, więc ma do wyboru podnieść limit (co wydaje się mało prawdopodobne) lub zmniejszyć tempo. Jakkolwiek jest ryzyko takiej decyzji w tym miesiącu, wpierw spodziewalibyśmy się werbalnego przygotowania pod „tapering” i sugestii trwającej dyskusji w Radzie Polityki Monetarnej z faktyczną decyzją odłożoną co najmniej do czerwca, a start redukcji tempa QE wyznaczony na jesień. Zbyt wczesne sygnalizowanie zmiany nastawienia w polityce otwiera drogę do ostrych, wyprzedzających ruchów na rynkach finansowych prowadzących na niechcianego zaostrzenia warunków finansowych (silniejszy GBP, wzrost rynkowych stóp procentowych). Sądzimy, że sytuacja gospodarcza pozostaje niepewna (szczególnie w kontekście zagrożeń wirusowych) i banki centralne będą preferować zwlekanie z normalizacją polityki. BoE nie powinien odstawać od tego trendu.

Drugim wydarzeniem istotnym dla funta są szkockie wybory parlamentarne (czwartek, wyniki w piątek). W skrócie, uzyskanie większości (65 miejsc z 129-os. parlamencie) przez Szkocką Partię Narodową (SNP) prawdopodobnie otworzy drogę do starań o drugie referendum o niepodległość Szkocji. Nawet bez uzyskania większości apel o referendum będzie możliwy w ramach koalicji SNP z partią Zielonych, choć wydźwięk nie będzie już tak silny. Ogólnie jednak ryzyka związane z niepodległością Szkocji nie są duże, a przynajmniej obecnie nieistotne dla GBP poza wstępnym wzrostem zmienności reakcji na negatywne nagłówki. Ewentualne referendum nie nastąpi prędko. Poprzednim razem SNP po wyborach w 2011 r. potrzebowała trzech lat na doprowadzenie do głosowania. Jest mało realne, aby rząd Borisa Johnsona tym razem miał szybciej przystać na referendum. Wygodnymi wymówkami Londynu będą wychodzenie gospodarki z pandemii COVID-19, a dalej - konsekwencje brexitu. Przynajmniej przez najbliższy rok temat referendum nie powinien być „żywy”. Biorąc za przykład referendum ws. brexitu, premia za ryzyko zaczęła narastać na GBP na 6 miesięcy przed głosowaniem, więc o ile Londyn nie zaskoczy, konsekwencje dla GBP są oddalone w czasie.

Wyniki sondażowe wyborów do Szkockiego Parlamentu. Linie trendu to 30-dniowe średnie kroczące.; Źródło: Wikipedia

Z perspektywy zachowania funta w kolejnych dniach pod uwagę należy brać jastrzębie wzmianki z BoE w czwartek i przejściowo negatywny wzrost zmienności w piątek. Jeśli BoE zasugeruje gotowość do redukcji QE, GBP może zyskiwać, ale niepewność wyniku wyborów grozi szybką realizacją zysków. Jakiekolwiek osłabienie funta w reakcji na wygraną SNP powinna być wykorzystywana jako lepszy punkt wejścia w długie pozycje w oparciu o pozytywną korelację funta z trendami reflacyjnymi i globalnym ożywieniem gospodarczym.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.