FX oczekuje na propozycję Bidena

30-03-2021 12:42
W środę prezydent Joe Biden ma ogłosić swoją propozycje pakietu stymulacyjnego nakierowanego na wydatki infrastrukturalne. Propozycja może istotnie wpłynąć na sentyment rynków finansowych.
FX oczekuje na propozycję Bidena

Ze źródeł agencji informacyjnych dowiadujemy się, że propozycja Bidena może opiewać na 3 bln USD. Pakiet ma napędzić gospodarkę amerykańską po kryzysie wywołanym pandemią COVID19, ale tak gigantyczny wydatek należy zbilansować, co w dużej mierze odbędzie się poprzez emisję obligacji skarbowych. Wraz z nadzieją na szybkie odbicie gospodarcze może wywindować to rentowności obligacji na nowe lokalne szczyty.

We wtorek po południu rentowności amerykańskich 10-cio latek oscylują wokół 1,76 proc. i wspierają dolara. Kurs EUR/USD testuje nowe lokalne minima na poziomie 1,1740, co wywołuje presję na waluty krajów rozwijających się.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najsłabszy jest węgierski forint. Kurs EUR/HUF rośnie do 363,5 pkt. Notowania EUR/CZK znajdują się w okolicy poziomów odniesienia przy 26.1 pkt.

Po kilku dniach wyraźnego odstawania straty do lokalnych rywali nadrabia złoty. Kurs EUR/PLN oddala się o 0,2 proc. od lokalnych szczytów i spoczywa przy poziomie 4,6565., choć przejściowo rósł aż do 4,67. W parze z dolarem umocnienie złotego jest niewidoczne, a kurs USD/PLN pozostaje niemal nieruchomy na poziomie 3,9667. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku GBP/PLN, który osiadł przy 5.46. Nerwowość na rynku złotego może utrzymywać się dopóki nierozwiązana zostanie kwestia kredytów frankowych. Ta coraz mocniej przebija się na parkiety zagraniczne, co może skłaniać inwestorów zagranicznych do sprzedaży złotego. Wkrótce na tapet może wkroczyć problem ratyfikacji europejskiego planu odbudowy, odnośnie którego nie potrafią się porozumieć politycy.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.