Fed nie przedłuża ulgi dla wymogów kapitałowych. Rentowności rosną.

Fed wprowadził wyłączenie rok temu, aby ułatwić bankom skupowanie papierów skarbowych bez blokowania innych aktywności banku, które wpływają na wyliczenia wymogów kapitałowych. Dzięki temu banki miały lepsze warunki dla prowadzenia akcji kredytowej.
Decyzja nie jest całkowitym zaskoczeniem. Zbliżający się termin wzniecił dyskusję o przedłużeniu, a na środowej konferencji prasowej prezes Fed Powell ograniczył się do stwierdzenia, że decyzja pojawi się niebawem.
Fed pozostawił sobie jednak furtkę do przyszłych zmian w sposobie kalibracji wskaźnika dźwigni, któremu banki od dawna się sprzeciwiały. Celem jest utrzymanie stabilnego poziomu kapitału, ale także upewnienie się, że wzrost rządowych papierów wartościowych i rezerw w bilansach banków - naturalny efekt uboczny wydatków rządowych i własnej polityki Fed - nie skłoni ich do wycofania się z nabywana papierów.
Zmiany w dźwigni (supplementary leverage ratio, SLR) były przedmiotem spekulacji i pośrednio podsycały ostatni wzrost rentowności. Reakcja po decyzji jest ograniczona, gdyż na tym etapie była w dużym stopniu zdyskontowana. To bardziej przedłużenie ulgi mogłoby przynieść silniejszą reakcję w postaci spadku rentowności.
USD jest wyżej po decyzji w ślad za rosnącymi rentownościami. EUR/USD cofa się pod 1,1890, ale wraz z zahamowaniem wzrostu rentowności (zatrzymanie 10-latek na 1,71 proc.) ustabilizował się także FX.