EUR/USD: czy możliwe jest przełamanie 1,08?

13-04-2022 13:57
Reakcja na wczorajsze dane CPI z USA pokazała, że jeśli chodzi o dolara to wiele już zostało wycenione. USD w pierwszej reakcji stracił. W kolejnych godzinach główna para walutowa mimo wszystko zaczęła spadać, z powodu obaw o nową fazę eskalacji konfliktu w Ukrainie.
EUR/USD: czy możliwe jest przełamanie 1,08?

Główna para walutowa znajduje się na wsparciu technicznym, które zostało jasno wyrysowane przez marcowy dołek. Brak przełamania tego poziomu po publikacji danych CPI (z rekordowymi wynikami) z dużym prawdopodobieństwem oznacza, że najbliższe podwyżki są już mocno w cenach, dlatego rynek reaguje sprzedając fakty. Na ten moment ryzyko zaognienia geopolitycznego wydaje się być dość duże i nieodległe w czasie, zatem to ten czynnik będzie w najbliższych tygodniach odgrywał kluczową rolę, a nie polityka Fed-u. Jeśli chodzi o FOMC, rynek wie na ten moment wszystko. 

Krótkoterminowo można spodziewać się odbicia EUR/USD ale w średnim terminie dolar powinien nadal mieć przewagę nad wspólną walutą. Europa jest w dużo gorszym położeniu od Ameryki. Ryzyko stagflacji jest zdecydowanie większe niż w USA. Oczywiście wynika to z faktu, że strefa euro jest bardziej uzależniona od importu energii (w szczególności gazu) z Rosji. W przypadku stagflacji rynek jest bardziej skłonny zaufać Fed-owi niż EBC, że będzie walczył z inflacją kosztem realnego bólu gospodarczego. W przypadku gdy Stary Kontynent wpadnie w stagnację gospodarczą, wówczas podwyżki stóp przez EBC mogą oddalić się w czasie. 

Wydaje się, że przełamanie 1,08 jest prawdopodobne. Jeśli taki scenariusz się zrealizuje wówczas 1,0650 będzie kolejnym przystankiem dla głównej pary walutowej. Tam bowiem wypadają minima z początku pandemii (marzec 2020). Stosunkowo trochę niżej położone są dołki z 2015 i 2016 roku, zatem kolejne zejście w kierunku 1,05 nie powinno też nas dziwić. To zaledwie 150 pkt. niżej. Dopiero wówczas od strony technicznej liczyłbym na większe odbicie. 
 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.