EUR/USD: co teraz ma znaczenie?

29-03-2022 10:02
Handel na EUR/USD nadal jest pozbawiony impetu. Wczoraj nie zostały opublikowane żadne ważne dane makro a sytuacja w Ukrainie się nie zmieniła. Dziś odbędzie się kolejna rundka negocjacji. Zatem nadzieje na zakończenie wojny nadal są żywe. Zmienność na głównej parze walutowej może mieć miejsce dopiero od środy, kiedy kilka krajów europejskich poda dane o inflacji. Pod koniec tygodnia będziemy mieć NFP, ale w obecnej sytuacji dane z rynku pracy USA nie robią za bardzo wrażenia na inwestorach.
EUR/USD: co teraz ma znaczenie?

Dane o inflacji prawdopodobnie potwierdzą to, co już wiemy. Wojna w Ukrainie i jej konsekwencje zwiększyły presję na ceny, a inflacja w krajach strefy euro prawdopodobnie zanotowała gwałtowny wzrost. Wyższe od oczekiwań wskaźniki CPI oraz PPI jeszcze mocniej podsycą oczekiwania rynku na to, że EBC wkrótce rozpocznie proces zmian w swojej polityce monetarnej. Jeśli jednak EBC będzie nadal niezdecydowany, euro nie będzie mogło znaleźć wsparcia ze strony banku centralnego.

Z jednej strony nie można się dziwić, że prezeska Lagarde nie wypowiada się w jastrzębim tonie kiedy trwa wojna a Europę czeka prawdopodobnie silne spowolnienie gospodarcze o ile nie recesja. Pamiętajmy, że w europejskiej instytucji cały czas ścierają się dwa obozy, z których jeden uważa, że to spowolnienie koniunktury samo przyczyni się do spadku konsumpcji a tym samym wpłynie na obniżenie dynamiki cen. Druga frakcja jest za podwyżką stóp, ale Radzie ciężko wypracować kompromis.

Teoretycznie na notowania EUR/USD mogą wpłynąć jutrzejsze dane ADP, jednak od czasu kiedy rynek pracy w USA  zdołał odbudować się w znacznym stopniu po załamaniu pandemicznym, inwestorzy nie przywiązują wagi do wszystkich figur związanych z tym sektorem. ADP jak i NFP prawdopodobnie potwierdzą, że rynek pracy jest w dobrej kondycji, co jedynie podtrzyma oczekiwania na szybsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed.

W tym momencie odbicie na EUR/USD jest najbardziej prawdopodobnie na skutek dobrych informacji płynących z Ukrainy. Zawieszenie broni czy łagodne stanowisko Rosji może wywołać przysłowiowy rajd ulgi i wywołać większą korektę wzrostową na głównej parze walutowej.

Wykres EUR/USD, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.