EUR/PLN przy oporze, CPI w Polsce wyniosło 5%

31-10-2024 10:13
W październiku 2024 r., według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 5.0% rok do roku, a w porównaniu do września 2024 r. odnotowano wzrost o 0.3%.
EUR/PLN przy oporze, CPI w Polsce wyniosło 5%


źródło: publikacja GUS

Kluczowe kategorie:

  •  Żywność i napoje bezalkoholowe: wzrost o 4.9% rok do roku oraz o 0.7% miesiąc do miesiąca.
  •  Nośniki energii: wzrost o 11.5% rok do roku i o 0.3% miesiąc do miesiąca.
  •  Paliwa do prywatnych środków transportu: brak zmiany rok do roku, spadek o 2.2% względem września 2024 r.

Dane te wskazują na umiarkowane tempo wzrostu cen w kluczowych sektorach, przy wyraźnym wzroście cen energii. Ceny paliw pozostały stabilne rok do roku, lecz spadły w ujęciu miesięcznym.

Wykres EURPLN, źródło: TradingView

Obecnie kurs EUR/PLN zatrzymał się na poziomie oporu w okolicach 4.3540, a PLN wykazuje oznaki lekkiego umocnienia. Jeśli kurs pokona ten poziom, otworzy się droga do 4.38. Z technicznego punktu widzenia jednak dywergencja między ceną a wskaźnikiem Stochastic RSI utrudnia realizację tego byczego scenariusza.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.