EUR/PLN: przełamanie długoterminowej linii trendu

19-04-2023 11:09
Złoty ma za sobą dobrą passę. W ostatnich kilku tygodniach umocnił się względem euro oraz dolara, co było w dużej mierze pokłosiem wzrostów głównej pary walutowej. Słabość USD powoduje, że z reguły nasza waluta zyskuje. Kiedy do tego dochodzi siła euro, nasza waluta również drożeje. Do aprecjacji PLN w ostatnim czasie mogła się przyczynić informacja o nadwyżce w bilansie płatniczym. Eksport mocno rośnie ponad 10 proc., z kolei import mocno się skurczył ze względu na spadek konsumpcji krajowej.

Z technicznego punktu widzenia notowania EUR/PLN „przełamały” długoterminową linię trendu spadkowego, która łączy minima ze stycznia 2020 roku oraz lutego 2022 roku. W teorii jest to sygnał kontynuacji spadków. Dodatkowo układ ostatnich szczytów na EUR/PLN przypomina formację RGR – głowy z ramionami, która jest układem zwiększającym szanse na zmianę trendu – w tym wypadku ze wzrostowego na spadkowy. Teoretyczny zasięg RGR wskazuje możliwe zniżki do 4,43 – gdzie wypadają minima z grudnia 2020 roku oraz maja 2021.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.