EUR/PLN: powrót do punktu wyjścia

04-05-2021 11:16
Nie mogę patrzeć inaczej na EUR/PLN, jak odreagowanie napięć przed orzeczeniem TSUE i równanie do średniego poziomu z kwietnia, tj. gdzieś blisko 4,55. Nie sądzę, aby analiza techniczna miała wiele do gadania w gąszczu ryzyk fundamentalnych, choć jedno z drugim może się pokrywać.
EUR/PLN - wykres 1 godz.; Źródło: Bloomberg, TMS Brokers
EUR/PLN - wykres 1 godz.; Źródło: Bloomberg, TMS Brokers

Biorąc pod uwagę niepewność przed posiedzeniem Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych 11 maja, gdzie mogą zapaść decyzje wywierające negatywną presję na złotego, spodziewałbym się, że na 4,52-4,53 nasili się taktyczna sprzedaż złotego pod orzeczenie SN. By zepchnąć kurs tak nisko (i w kierunku kwietniowych minimów), złamana musiałaby być linia trendu wzrostowego grudzień 2020-maj 2021. Jeśli w tym tygodniu nie pojawia się silne pro-ryzykowne nastroje, złoty może nie znaleźć wsparcia dla naruszenia linii trendu.

Od góry opory zawieszone są dopiero na 4,5920 (zeszłotygodniowe szczyt) oraz 4,6080 (szczyt z 5 kwietnia).

Po rozczarowaniu brakiem konkretów w orzeczeniu TSUE, przed 11 maja i posiedzenie SN może być mniejsza chęć do wyprzedzającego zajmowania pozycji short w złotym, stąd ruch do 4,59 lub wyżej może nie wystąpić, o ile orzeczenie nie da jasnego sygnału. Sytuację dodatkowo komplikują wewnętrzne spory w SN natury politycznej, które mogą opóźniać termin wydawania orzeczeń.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.