Europa otwiera się na zielono

06-12-2021 09:20
Notowania kontraktów na największe indeksy w Europie przerywają zapoczątkowaną przed weekendem w USA serię zniżek na rynku akcji. Na przeszkodzie nie staje ponowny wzrost oczekiwań na zacieśnianie monetarne w USA.
Europa otwiera się na zielono

Wall Street kończyła przed weekendem poniżej poziomów odniesienia. Dow Jones cofnął się o 0,17 proc., a S&P500 zniżkował o 0,84 proc. Najmocniej, 1,92 proc., tracił Nasdaq100. W Azji nastroje są raczej negatywne. Japoński Nikkei225 cofa się o 0,3 proc., a Hang Seng zniżkuje aż o 1,2 proc.

W piątek opublikowano dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA. Na pierwszy rzut oka dane z rynku pracy w USA zdają się być słabe (210 tys. nowych miejsc pracy vs prog. 550 tys.). Patrząc jednak na stopę bezrobocia (4,2 proc.) sytuacja wydaje się być niezależna od popytu na pracowników, a od podaży siły roboczej. Dynamika płac utrzymuje się na solidnym poziomie a ostatnie dwa odczyty NFP zostały zrewidowane w górę w sumie o 82 tys. miejsc pracy. To wszystko sprawia, że pole do walki z sytuacją na rynku pracy dla Fed jest niewielkie i powinien skupić się on na zduszeniu inflacji. Z tego też powodu sądzę, że choć piątkowy raport nieco namieszał, to nie zmienia generalnego obrazu amerykańskiej polityki pieniężnej, w której powinniśmy spodziewać się kontynuacji jastrzębich ruchów. Pewnie większym zagrożeniem jest sytuacja epidemiczna, ale obecnie nie jest ona na tyle zła, aby realnie wpływać na kształt polityki Fed.

Poniedziałkowa sesja na rynku europejskim zaczyna się od umocnienia kontraktów na główne indeksy. Futures indeksu DAX zyskuje 0,6 proc., a notowania francuskiego CAC40 dodają 0,3 proc. Podobnie w górę pnie się kontrakt na indeks WIG20. Więcej optymizmu widać w Hiszpanii, gdzie IBEX35 dodaje 1,3 proc.

Notowania instrumentu PL20, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.