EMFX: złoty zmienny przed posiedzeniem RPP
Na rynku głównym EUR/USD spada poniżej 1,16 i co do zasady podnosi to presję na waluty krajów rozwijających się. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej ruch mitygowany jest przez słabsze euro.
W relacji do wspólnej waluty najwięcej zyskuje węgierski forint. Kurs EUR/HUF cofa się w okolice 360 pkt., po flircie ze szczytami z marca bieżącego roku kilka sesji wcześniej. Kurs EUR/CZK oscyluje w okolicy poziomów odniesienia, przy 25,5 pkt. W obu krajach inflacja pozostaje na wysokim poziomie, ale jastrzębie działania banków centralnych hamuje pogłębienia ujemnych stóp procentowych. Pomimo to obie waluty pozostają pod presją sprzedających.
Na bardziej jastrzębie tony wkroczyła również Rada Polityki Pieniężnej. W październiku RPP zaskoczyła podwyżką stóp procentowych o 40 punktów bazowych. Rynek rozpoczął zakłady na kontynuację zacieśniania polityki pieniężnej i przed listopadowym posiedzeniem konsensusem jest kolejna podwyżka stóp procentowych. Oficjalny wskazuje na 25-punktowy ruch w górę, jednak po piątkowym odczycie inflacji coraz częściej pojawiają się zakłady na podniesienie kosztu pieniądza o 50pb. W październiku, wg wstępnych szacunków, inflacja w Polsce urosła do 6,8 proc. Realnie stopy procentowe są głęboko ujemne, a czynniki przejściowe wpływające na inflację powoli przekazują pałeczkę czynnikiem, których przejściowy charakter można kwestionować. Jeśli weźmiemy pod uwagę trudno mierzalną, ale istotną zmienną, a więc oczekiwania inflacyjne to empiryczne dochody wskazują na ich odkotwiczenie. W takiej sytuacji decydenci monetarni mają obowiązek zaostrzyć retorykę. Konieczne jest przede wszystkim jasne wskazanie kierunku, w którym polityka będzie zmierzać. Środa będzie kluczowa dla złotego, choć na rynku widać niechęć do waluty. Inwestorzy nieprzychylnie patrzą na PLN z uwagi na ryzyka polityczne (konflikt z UE) oraz niejasny kierunek działań RPP. Uważam, że złotemu nie potrzeba spektakularnych działań Rady (tych potrzebuje gospodarka), złoty potrzebuje klarownego forward guidance, które odbudowałoby zaufanie do banku centralnego i waluty. We wtorek około południa złoty kwotowany jest na 4,6090 w stosunku do euro, 3,9750 w relacji do dolara oraz 5,4210 zza funta.
Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers