EMFX: złoty walczy z nową mutacją

29-11-2021 12:04
Nastroje na rynkach finansowych w ostatnich dniach determinuje nowa mutacja koronawirusa. Waluty krajów rozwijających się znalazły się przed weekendem pod presją, ale poniedziałek przynosi próbę odreagowania. Walutom krajów CEE pomaga słabsze euro.
EMFX: złoty walczy z nową mutacją

Na rynkach bazowych eurodolar cofa się w okolice 1,1290 po piątkowej ucieczce powyżej 1,1320. Zmiany są niewielkie, ale pokazuje nastroje na FX, które determinowane są przez mutacje Omnikron koronawirusa, a także oczekiwania względem działań Rezerwy Federalnej. Raphael Bostic, członek Fed, komentuje, że nowy wariant może wywołać pewne spowolnienie, ale nie odnosi się do tego, jak wpłynie to na decyzje Fed. Z perspektywy inwestorów ważne jest to na ile obostrzenia związane z nowym wariantem wpłyną na aktywność gospodarczą. Tym będą również determinowane działania banków centralnych, w tym Rezerwy Federalnej. W poniedziałek późnym wieczorem w Kongresie USA wystąpi szef Fed Powell, więc można spodziewać się podwyższonej zmienności.

Z perspektywy walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej słabsze euro daje przestrzeń do częściowego odreagowania. Pamiętając jednak o zagrożeniach ruchy nie są wielkie. Kurs EUR/HUF spada do 368 pkt, a notowania EUR/CZK oscylują na poziomie 25,6 pkt.

W Polsce nastroje determinuje kilka czynników. Z jednej strony poziom globalnego apetytu na ryzyko, z drugiej oczekiwania na działania RPP. We wtorek opublikowane zostaną szacunku inflacji CPI. Oczekujemy dalszego wzrostu dynamiki inflacji, a tym samym działań RPP. Sądzę jednak, że ich skala może być ograniczana przez nowy wariant koronawirusa, który drastycznie podsycił niepewność na rynkach finansowych. W poniedziałek złoty radzi sobie umiarkowanie dobrze. Silniejszy dolar nie ciąży dostatecznie mocno, a kurs USD/PLN odbija jedynie do 1,1620. Większą reakcję może przynieść dopiero wystąpienie Powella w Kongresie. W relacji do euro złoty się umacniam a w stosunku do funta pozostaje neutralny. Obie pary kwotowane są na poziomie odpowiednio 4,6970 oraz 5,5580.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.