EMFX: złoty stabilny przed Świętami

23-12-2021 11:54
Notowania złotego przed świętami pozostają relatywnie stabilne w przedziale 4,60-65 za euro. W środę CNB podwyższył znacząco stopy procentowe, co pozytywnie wpłynęło na CZK. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najlepiej radzi sobie w czwartek rubel.
EMFX: złoty stabilny przed Świętami

Na rynkach bazowych w czwartek dolar traci względem głównych rywali, co tradycyjnie poprawia nastroje na rynkach bazowych. W przestrzeni G10 wyróżnia się funt brytyjski z kursem GBP/USD na poziomie 1,3420. 

Czeski Bank Centralny podwyższył w środę stopy procentowe do 3,75 proc. (prog. 3,5 proc.). Wzrost kosztu pieniądza o 100 punktów bazowych pokazuje silną determinację CNB (wielokrotnie zresztą wyrażaną) do obniżenia inflacji. Kolejna podwyżka oznacza, że od czerwca stopy procentowa powędrowały już 3,5 pkt. proc. w górę. Kurs EUR/CZK zareagował pozytywnie i w czwartek około południa utrzymuje się w okolicy 25,08. 

W regionie CEE lepiej od korony radzi sobie tylko rosyjski rubel. W czwartek kurs USD/RUB spadł poniżej 74 pkt. W tym samym czasie na rynku forinta węgierskiego nastroje są nieco gorsze. Działania rządu (zamrożenie rat kredytów) może niekorzystnie wpływać na sentyment do HUF, pomimo jastrzębich działań MNB. Notowania EUR/HUF rosną powyżej 369 pkt.

Złoty pozostaje stabilny, choć nie bez wpływu czynników zewnętrznych. W dalszym ciągu kluczowe dla sentymentu wokół PLN są tarcia z Komisją Europejską i niewiele wskazuje, aby w najbliższym czasie uległy one poprawie. W związku z tym na przełomie roku sentyment do PLN będzie raczej negatywny. Na rynku widać dostosowanie do nowej ścieżki stóp procentowych w związku ze zmianami w stawkach URE. Mają one bezpośrednie przełożenie na trajektorię inflacji, a w związku z tym na ścieżkę stóp procentowych. Rynek wycenia obecnie dość wyraźne podwyżki w kolejnych okresach, a głosy z RPP są raczej przychylne dla takiego scenariusza. W takim otoczeniu złoty ma przestrzeń do umocnienia, jednak bez poprawy sytuacji politycznej będzie o to trudno. W czwartek około południa złoty kwotowany jest na 4,0911 za dolara, 4,6330 za euro oraz 5,4870 za funta. 


Notowania instrumentu USDPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.