EMFX: złoty stabilny przed Świętami
Na rynkach bazowych w czwartek dolar traci względem głównych rywali, co tradycyjnie poprawia nastroje na rynkach bazowych. W przestrzeni G10 wyróżnia się funt brytyjski z kursem GBP/USD na poziomie 1,3420.
Czeski Bank Centralny podwyższył w środę stopy procentowe do 3,75 proc. (prog. 3,5 proc.). Wzrost kosztu pieniądza o 100 punktów bazowych pokazuje silną determinację CNB (wielokrotnie zresztą wyrażaną) do obniżenia inflacji. Kolejna podwyżka oznacza, że od czerwca stopy procentowa powędrowały już 3,5 pkt. proc. w górę. Kurs EUR/CZK zareagował pozytywnie i w czwartek około południa utrzymuje się w okolicy 25,08.
W regionie CEE lepiej od korony radzi sobie tylko rosyjski rubel. W czwartek kurs USD/RUB spadł poniżej 74 pkt. W tym samym czasie na rynku forinta węgierskiego nastroje są nieco gorsze. Działania rządu (zamrożenie rat kredytów) może niekorzystnie wpływać na sentyment do HUF, pomimo jastrzębich działań MNB. Notowania EUR/HUF rosną powyżej 369 pkt.
Złoty pozostaje stabilny, choć nie bez wpływu czynników zewnętrznych. W dalszym ciągu kluczowe dla sentymentu wokół PLN są tarcia z Komisją Europejską i niewiele wskazuje, aby w najbliższym czasie uległy one poprawie. W związku z tym na przełomie roku sentyment do PLN będzie raczej negatywny. Na rynku widać dostosowanie do nowej ścieżki stóp procentowych w związku ze zmianami w stawkach URE. Mają one bezpośrednie przełożenie na trajektorię inflacji, a w związku z tym na ścieżkę stóp procentowych. Rynek wycenia obecnie dość wyraźne podwyżki w kolejnych okresach, a głosy z RPP są raczej przychylne dla takiego scenariusza. W takim otoczeniu złoty ma przestrzeń do umocnienia, jednak bez poprawy sytuacji politycznej będzie o to trudno. W czwartek około południa złoty kwotowany jest na 4,0911 za dolara, 4,6330 za euro oraz 5,4870 za funta.
Notowania instrumentu USDPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers