EMFX: złoty słaby mimo interwencji premiera

23-11-2021 12:55
We wtorek złoty kontynuuje przecenę względem większości rywali. Lepsze nastroje na rynkach bazowych nie przekładają się na umocnienie PLN. Cierpi również węgierski forint, ale lepiej radzi sobie korona czeska.
EMFX: złoty słaby mimo interwencji premiera

We wtorek po południu notowania eurodolara znajdują się minimalnie powyżej poziomów odniesienia. Dobre dane o koniunkturze w eurolandzie umocniły wspólną walutę. Jednocześnie dolar plasuje się w połowie stawki G10 i zyskuje np. w relacji do funta szterlinga.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej reakcje na ruchy rynków bazowych są różne. Z pozytywnego klimatu korzysta korona czeska. Kurs EUR/CZK zawraca w okolice 25,40 i choć sentyment do CZK jest taki sam jak do innych walut CEE, a więc negatywny, to jastrzębia polityka banku centralnego minimalnie mityguje osłabienie korony. Kolejny dzień z rzędu wyraźnie traci węgierski forint. Podobnie jak Polska, Węgry zmagają się z konfliktem z Komisją Europejską, a opóźnienie wypłat z KPO poważnie ciąży walucie. We wtorek po południu kurs EUR/HUF odbija do niemal 371 pkt.

Notowania walut CEE względem euro, źródło: Bloomberg
Notowania walut CEE względem euro, źródło: Bloomberg

Na krajowym podwórku złoty kontynuuje osłabienie. Jedyną walutą względem której PLN jest we wtorek silniejszy jest funt szterling, który traci na szerokim rynku. Kurs GBP/PLN opiewa na 5,6015. Po werbalnej interwencji premiera Morawieckiego w poniedziałek złoty zyskiwał względem głównych rywali. Późniejsze umocnienie dolara wymazało jednak cały zysk i we wtorek dzień ponownie zaczyna się na wysokich poziomach. Sentyment do krajowej waluty pozostaje mocno niedźwiedzi. Reakcja rynków na wystąpienie premiera pokazuje jednak, że w większym stopniu inwestorzy cenią słowa szefa rządu, aniżeli banku centralnego, który próbował werbalnie interweniować w środę. Na nieszczęście premiera słowa spotkały się z decyzję prezydenta Bidena ws. nominacji Powella na kolejną kadencję szefa Fed, który mimo wszystko pozostaje większym jastrzębiem, aniżeli kontrkandydatka Lael Brainard, która dla równowagi została wiceszefową Rezerwy Federalnej. Sentyment do złotego pozostaje negatywny, a ewentualna szybsza normalizacja polityki pieniężnej w USA może dodatkowo ciążyć walutom krajów rozwijających się. We wtorek po południu złoty kwotowany jest na 4,1920 w stosunku do dolara oraz 4,7140 za euro.

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.