EMFX: złoty reaguje z opóźnieniem

09-09-2021 12:31
W środę RPP zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Na decyzję trzeba było jednak długo zaczekać, a reakcja (słabszy złoty) przyszła dopiero w czwartek rano. Wysoką inflację z niezadowoleniem przyjął węgierski forint.
EMFX: złoty reaguje z opóźnieniem

Zacznijmy jednak od rynków bazowych, gdzie dolar słabnie względem większości rywali. Taka sytuacja powinna sprzyjać walutom krajów rozwijających się, jednak nie cieszą się one dużą estymą wśród inwestorów. Większą zmienność kursu eurodolara możemy zaobserwować przy okazji  decyzji EBC ws. poziomu stóp procentowych (13:45) oraz konferencji prezes Lagarde (14:30).

W środę inflacja CPI na poziomie 4,9 proc. r/r na Węgrzech negatywnie zaskoczyła rynek. HUF zareagował osłabieniem pomimo tego, iż bank centralny reaguje już na wzrost cen, stopniowo normalizując politykę pieniężną. Problemem dla forinta jest jednak wzrost inflacji bazowej oraz brak wiary rynku w zdolność MNB do zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych.

Bierność banku centralnego ciąży z kolei złotemu. W środę Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami, a EUR/PLN zareagował minimalnie. Być może powodem braku większej reakcji była późna pora (18:30 – godzina publikacji komunikatu po posiedzeniu), która zwyczajowo nie sprzyja większym przepływom na rynku złotego. Zdaniem RPP za inflację odpowiada szok podażowy oraz ma ona charakter przejściowy. Generalnie w komunikacie trudno doszukać się nowych sformułowań. W czwartek jednak rynek przyjrzał się uważnie komunikatowi (a raczej brakom zmian w nim) i uznał, że RPP pozostaje nad wyraz gołębia. Około 9:00 rozpoczął się ruch osłabiający złotego, a kurs EUR/PLN znalazł się w okolicy 4,53. W relacji do dolara złoty utrzymuje się przy 3,8280. . O 15:00 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Glapińskiego, na której prawdopodobnie powtórzone zostaną tezy z wywiadu dla PAP, co oznaczałoby raczej gołębi wydźwięk.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.