EMFX: złoty najsłabszy w regionie

21-09-2021 13:16
Rynki finansowe we wtorek odreagowują poniedziałkowy skok awersji do ryzyka. Eurodolar utrzymuje się minimalnie powyżej poziomów odniesienia, ale złoty, przy braku wsparcia ze strony banku centralnego, traci względem głównych rywali.
 EMFX: złoty najsłabszy w regionie

Na rynkach bazowych dolar traci względem większości rywali z przestrzeni G10. EUR/USD oscyluje wokół 1,1735, a otoczenie rynkowe sprzyja umocnieniu walut EM. Złoty nie korzysta jednak z poprawy nastrojów, gdyż ciążą mu poczynania banku centralnego. Złoty został poturbowany przez skok awersji do ryzyka, ale najważniejszym powodem słabości złotego jest bierność RPP. Większość członków nie widzi konieczności zacieśniania polityki pieniężnej, powołując się na podażowy charakter wzrostu cen. We wtorek rano złoty kwotowany jest następująco: 4,6200 za euro, 3,9360 w relacji do dolara oraz 5,3870 w stosunku do funta. Dane o sierpniowej sprzedaży detalicznej nie wpłynęły istotnie na wycenę złotego.

W tym samym czasie zarówno CZK jak i HUF umacniają się względem euro. Kurs EUR/CZK spada do 25,48, przy notowaniach EUR/HUF w okolicy 353,4 pkt. O 14:00 opublikowana zostanie decyzja banku centralnego Węgier. Rynek oczekuje kontynuacji zacieśniania monetarnego i szacuje podwyżkę o kolejne 25 pb. co oznaczałoby, że główna stopa procentowa wynosić będzie 1,75 proc. Rozpoczęcie procesu zacieśniania polityki pieniężnej naturalnie stabilizuje walutę oraz ułatwia odreagowanie przeceny przy sprzyjających okolicznościach na rynku głównym. Nie słabnąca inflacja w Czechach podsyca oczekiwania dalszych podwyżek stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie decyzyjne CNB odbędzie 30 września.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.