EMFX: wysoka inflacja w Czechach, słaby złoty

10-11-2021 12:59
W środę waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej podzieliły się na dwa obozy. Zyskują korona czeska i rosyjski rubel, a pod presją znalazły się złoty oraz węgierski forint. Jakie czynniki stoją za poszczególnymi ruchami?
EMFX: wysoka inflacja w Czechach, słaby złoty

Rubel pozostaje walutą, która w regionie CEE cieszy się najlepszym sentymentem. Wysokie ceny ropy naftowej stanowią solidne wsparcie, a relatywna stabilizacja czynników politycznych zdejmuje część ryzyka z RUB.

W środę opublikowane zostały dane o inflacji konsumenckiej w Czechach. Wskaźnik CPI podskoczył do 5,8 proc. r/r (poprzednio 4,9 proc. r/r). Odczyt wyższy od prognoz potwierdza, że wzrost cen jest faktem globalnym i nawet restrykcyjna polityka pieniężna nie jest w stanie tego gwałtownie zmienić. Oczywistym jest jednak, że działania CNB prowadzą do obniżenia inflacji w średnim terminie. Na niedawne, drastyczne podwyżki stóp procentowych korona czeska zareagowała umocnieniem. W środę EUR/CZK oscyluje wokół 25,20.

Na drugim biegunie w środę po południu znaleźli się HUF oraz PLN. W środę ważny z punktu widzenia wyceny walut CEE będzie odczyt inflacji konsumenckiej z USA oraz reakcja rynków bazowych. Sentyment do obu walut jest raczej niedźwiedzi. Notowania EUR/HUF rosną do 362 pkt.

W przypadku złotego trwają zakłady o to jak szybko RPP będzie podwyższać stopy procentowe. Jastrzębie komentarze członków karzą przypuszczać, że mocny krok będzie kontynuowany. W najbliższy piątek poznamy dane o PKB, ale sądzę, że nie będą one kluczowe dla nastrojów wokół złotego. Dobre dane dają przestrzeń Radzie do kontynuowania cyklu podwyższania kosztu pieniądza, ale czynnikiem determinującym ruchu są oczekiwania inflacyjne i twarde odczyty CPI. Nic nie wskazuje na to, żeby wzrost cen miał hamować (większa szansa, że nawet przyspieszy), co implikuje konieczność podwyżek na grudniowym posiedzeniu. W takim kontekście złoty wydaje się być nieco niedowartościowany. Trudno jednak walczyć z trendem, zgodnie z którym PLN pozostaje słaby, a apetyt na krajową walutę nie rośnie. W środę po południu złoty kwotowany jest następująco: 4,6070 za euro, 3,9885 względem dolara oraz 5,3870 w stosunku do funta szterlinga.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.