EMFX: stabilizacja złotego, silniejszy forint

12-01-2022 14:08
Początek roku jest udany dla walut krajów rozwijających się. Przy słabszym dolarze w regionie CEE obserwujemy zwiększony apetyt na lokalne waluty. W środę około południa dolar walczy o odrobienie strat, ale przed publikacją danych o inflacji kurs znajduje się w okolicy poziomów odniesienia.
EMFX: stabilizacja złotego, silniejszy forint

W środę J. Powell, szef Rezerwy Federalnej wystąpił przed Senacką Komisją Bankową. W trakcie przemówienia Powell wyraził oczekiwania względem poprawy sytuacji w łańcuchu dostaw, jednocześnie wyrażając gotowość do podwyżek stóp procentowych, jeśli inflacja pozostanie wysoka.  Powell podkreślił jednak, że działania będą nakierowane na wychodzenie z ultra-ekspansywnej polityki pieniężnej, a nie na gwałtowne chłodzenie gospodarki. Takie wypowiedzi odbiły się negatywnie na notowaniach dolara, co sprzyja walutom krajów rozwijających się. Sądzę, że krótkoterminowo na nastroje rynku wpłynie odczyt inflacji CPI z USA.

W Europie Środkowo-Wschodniej od początku roku widoczna jest poprawa nastrojów. Sądzę, że przy stabilizacji nastrojów na rynkach bazowych kluczem do umocnienia lokalnych walut jest silnie jastrzębia polityka pieniężna realizowana przez banki centralne. Właściwie wszystkie instytucje monetarne uderzyły w minionym roku w jastrzębie tony, które coraz mocniej dostrzegane są przez inwestorów. Pośród walut regionu w środę najlepiej radzi sobie węgierski forint. Kurs EUR/HUF cofnął się do 355,7 pkt., przy kursie EUR/CZK na poziomie 24,4 pkt.

W Polsce również widać istotną poprawę sentymentu wobec złotego. Kolejne zmiany (czasowe) w matrycy VAT, wprawdzie utrudniają prognozowanie ścieżki inflacji, ale wraz ze studzeniem gospodarki przez podwyżki stóp procentowych powinny przekładać się na spadek oczekiwań inflacyjnych. Z perspektywy rynkowej może to oznaczać jednak, że stopy procentowe docelowo nie znajdą się tak wysoko jak oczekuje rynek (kontrakty terminowe). Obecnie nie widać jednak oznak odwrotu od złotego, a wycena krajowej waluty pokazuje, że rynek widzi przestrzeń do dalszego zacieśniania. Widzi ją też prezes NBP, który w trakcie konferencji podkreślił, że będzie rekomendował kolejne podwyżki. Po serii umocnienia złotego niewykluczona jest próba odreagowania, w związku z czym krótkoterminowo pojawia się czynnik ryzyka. W środę po południu złoty kwotowany jest na: 3,99 za dolara, 4,5360 za euro oraz 5,4430 za funta.\


Notowania instrumentu USDPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.