EMFX: słabszy dolar pomaga walutom EM

29-07-2021 12:02
Notowania dolara zdecydowanie osłabły po środowym komunikacie FOMC oraz konferencji szefa Fed Powella. Odwrót od bezpiecznej przystani pomaga walutom krajów rozwijających się, które notują skromne odbicie.
EMFX: słabszy dolar pomaga walutom EM

Zgodnie z oczekiwaniami FOMC nie zmienił w środę głównych parametrów polityki pieniężnej. Pomimo, iż w komunikacie wskazano na postęp w odbiciu gospodarczym, to podkreślono, że jest niewystarczający, aby rozpocząć dyskusję o ograniczaniu QE. Komunikat został podparty gołębim wydźwiękiem konferencji szefa Fed Powella, który przypomniał o konieczności utrzymywania akomodacyjnej polityki pieniężnej do momentu, w który cele Rezerwy nie zostaną osiągnięte. 

Przejściowo dolar zareagował lekkim umocnieniem. Kurs EUR/USD cofnął się o 30 pipsów, ale ruch został błyskawicznie wygaszony i w czwartek obserwujemy odwrót od USD. Eurodolar jest najwyżej od dwóch tygodni, a sam dolar traci o poranku względem wszystkich walut z przestrzeni G10.

Lepsze nastroje na rynkach finansowych wspierane nadpłynnością dolarową przekładają się na region Europy Środkowo-Wschodniej. EUR/HUF spada do 358,1 pkt. a notowania EUR/CZK oscylują wokół poziomu 25,50 (minimalnie mniej niż poprzednio). Wyższe ceny ropy naftowej na rynkach finansowych pomagają rosyjskiemu rublowi. USD/RUB spada do 73,1 pkt. 

Poprawę nastrojów widać również na rynku złotego. EUR/PLN oddala się od 4,60, a USD/PLN spada do 3,8620. Kurs GBP/PLN reaguje nieco słabiej i osiada przy 5,3865. Złoty wyczekuje piątkowych danych o inflacji, jednak reakcja na nie może mieć charakter przede wszystkim spekulacyjny. Wzrost inflacji w stosunku do poprzedniego miesiąca jest bardzo prawdopodobny (wskazują na to m.in. wyższe ceny produkcji), toteż presja inflacyjna w średnim terminie może ciążyć retoryce NBP. W Radzie panuje jednak przekonanie (nie licząc jastrzębiego skrzydła, np. prof. Gatnar), że najkorzystniejsze będzie utrzymywanie parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie do czasu ustąpienia ryzyka epidemicznego. W takiej sytuacji RPP dopuszcza przestrzelenie celu inflacyjnego i raczej nie zareaguje panicznie na ewentualny, wyższy odczyt CPI. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.