EMFX: scenariusze dla złotego

24-02-2022 11:45
Atak Rosji na Ukrainę wywołał panikę na rynkach finansowych, która przybrała szczególny charakter w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Kapitał przepływa z ryzykownych aktywów w kierunku bezpiecznych przystani.
EMFX: scenariusze dla złotego

Czarny scenariusz dla rynków stał się faktem. Rosja wkroczyła zbrojnie na terytorium Ukrainy i wg. najnowszych danych mamy do czynienia z walkami na wschodzie kraju. Zaatakowane zostały również punkty militarne w innych częściach kraju. Na rynkach zapanowała panika. Eurodolar spada w kierunku spada w kierunku 1,1185. 

W regionie obserwujemy dość silną wyprzedaż lokalnych walut. Paradoksalnie relatywnie dobrze radzi sobie ukraińska hrywna, niemniej przy takiej dynamice zdarzeń na Ukrainie nie można wykluczyć stabilizowania waluty przez bank centralny. Kurs EUR/HUF rośnie do 365 pkt., przy notowaniach EUR/CZK na poziomie 24,8 pkt. 

Stosunkowo mocno na tle regionu zniżkuje złoty (prawdopodobnie kwestia bliskości Ukrainy). Z perspektywy makroekonomii działania militarne na Ukrainie mają kilka implikacji i w mojej opinii dwa potencjalne scenariusze. Z jednej strony pełnowymiarowa wojna to wysokie ceny surowców, a więc presja inflacyjna i konieczność zacieśniania monetarnego. Z drugiej zaś realnie oznacza to spadek PKB i ryzyko głębszej recesji, co implikowałoby luźniejsza politykę banku centralnego. Patrząc na rynek trudno oczekiwań wsparcia ze strony silnego PLN, który ograniczałby skutki inflacji podażowej (wzrostu ceny surowców importowanych). Sądzę, że w obecnych warunkach NBP bliżej będzie łagodnej polityki wspieranej przez twarde komunikaty o potrzebie silnego złotego. NBP ma również amunicję na umacniania PLN (interwencje), choć o nich na razie nie ma mowy. Sądzę, jednak, że natychmiastowe przeciwdziałanie przecenie złotego byłoby w interesie banku i ułatwiło prowadzenie polityki w najbliższych, szalenie trudnych miesiącach. W czwartek około południa złoty kwotowany jest na 4,6430 w parze z euro, 4,1530 za dolara oraz 5,5760 względem funta szterlinga. 
 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.