EMFX: Próba uspokojenia

20-07-2021 12:25
Po poniedziałkowej burzy jaka przeszła przez FX rynek próbują uspokoić nastroje. Na rynkach bazowych zmienność jest niewielka, co skutkuje nieco łagodniejszym dniem dla rynków wschodzących.
EMFX: Próba uspokojenia

Notowania eurodolara utrzymują się w okolicy poziomów odniesienia, nieco poniżej 1,18. Dla tej pary walutowej kluczowe będzie czwartkowe posiedzenie EBC i decyzja ws. kształtu polityki pieniężnej, a ściślej ws. tempa skupu aktywów. Okolice 1,18 to nowy, krótkoterminowy punkt równowagi dla EUR/USD, a w takim otoczeniu kwotowania walut EM stają się bardziej wrażliwe na czynniki lokalne.

USD/RUB oscyluje wokół 74,5, a notowaniom rosyjskiej waluty ciąży wyraźna przecena ropy naftowej na rynkach finansowych wywołana obawami o rozwój wariantu Delta koronawirusa. We wtorek kurs USR/RUB cofa się minimalnie. W regionie CEE silniej umacniają się korona czeska i węgierski forint. EUR/CZK cofa się ponownie w okolice 25,6 pkt., a prezes CNB Rusnok sugeruje możliwość kolejnej podwyżki stóp procentowych w trakcie sierpniowego posiedzenia. EUR/HUF przyklejony do 358,5 pkt.

Złoty ponownie traci względem głównych rywali. Globalne pogorszenie nastrojów oraz brak wsparcia ze strony RPP ciąży notowaniom. Zdaniem prezesa NBP Glapińskiego „Wpływ kolejnych fal pandemii na gospodarkę jest coraz słabszy, jednak wciąż występuje i trudno powiedzieć, jaki będzie w przyszłości. Dlatego byłoby niezbyt rozsądne podnieść stopy procentowe, zanim sytuacja się wyjaśni”. Takie sformułowania nie są niczym nowym, ale osadzając je w kontekście poniedziałkowej przeceny na rynkach finansowych wywołanej rozprzestrzenieniem wariantu Delta koronawirusa otrzymuje niemal pewność utrzymywania luźnej polityki monetarnej do końca br., co zdecydowanie ogranicza przestrzeń do umocnienia złotego. We wtorek po południu złoty kwotowany jest na poziomie: 4,5960 w stosunku do euro, 3,8960 w relacji do dolara oraz 5,32 w konfrontacji z funtem.

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.