EMFX: powrót do trendu

29-03-2021 12:44
Poniedziałek na rynku walutowym przebiega zgodnie ze znanym wcześniej scenariuszem minimalnie silniejszego dolara i słabymi walutami EM. Złoty pozostaje jedną z najsłabszych walut Europy Środkowo-Wschodniej.
EMFX: powrót do trendu

Na szerokim rynku obserwujemy generalny spadek apetytu na ryzyko, co potwierdzałoby teorię piątkowego odreagowania i domykania krótkich pozycji. Straty z początku dnia odrobiły waluty surowcowe z koszyka G10, ale w dalszym ciągu pod presją znajdują się bardziej ryzykowne aktywa rynków rozwijających się.

Kurs EUR/USD konsoliduje się w poniedziałek na poziomie 1,1775, 0,15 proc. poniżej poziomów odniesienia. Silniejszy dolar ściąga w dół ceny aktywów notowanych w amerykańskiej walucie, ale też nie pozwala odbić walutom EM.

W regionie względem euro tracą wszystkie waluty. Kurs EUR/CZK rośnie do 26,1 pkt., a EUR/HUF umacnia się ponownie do 363,3 pkt. Lokalne czynniki takie jak liczba dziennych zachorowań tracą na znaczeniu w obliczu generalnie słabego sentymentu na FX.

Złoty pozostają najsłabszą walutą w regionie, a poza sentymentem dużym obciążeniem dla krajowej waluty jest kwestia kredytów frankowych. Kurs EUR/PLN jest najwyższy od 2009 roku i oscyluje wokół 4,6550. Słabość złotego jest wyraźnie widoczna w relacji do dolara i funta. Kurs USD/PLN jest o 0,7 proc. wyższy od poziomów odniesienia i znajduje się w okolicy 3,9550. GBP/PLN zyskuje 0,9 proc. i osiada przy 5,4695 pkt.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.