EMFX: podwyżka stóp w Rosji

23-07-2021 12:43
W czwartek EBC nie zmienił parametrów polityki pieniężnej, a całość wydarzenia została odczytana raczej gołębio. Niskie notowania eurodolara nie sprzyjają walutom krajów rozwijających się, co widać po kursie złotego, który oddaje część ostatniego umocnienia.
EMFX: podwyżka stóp w Rosji

Europejski Bank Centralny bez zaskoczeń pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (stopa depozytowa -0,5 proc.). W komunikacie po posiedzeniu bank potwierdza również brak zmian w programie skupu aktywów. Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny dostosował forward guidence do nowej strategii inflacyjnej (strategii symetrycznego celu). Zmiany implikują utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez długi okres. EUR/USD utrzymuje się w okolicy 1,1760 (okolice minimów z kwietnia), co utrudnia większe umocnienie walutom EM. 

W regionie CEE wyróżnia się rosyjski rubel, którego notowania zyskują za sprawą podwyżki stóp procentowych (główna stopa 6,5 proc., prog. 6,5 proc.). Nie bez znaczenia dla kursu są również wysokie ceny ropy naftowej na rynkach finansowych, które wspomagają umocnienie rubla. Notowania USD/RUB oscylują wokół 73,60. 

Kurs EUR/CZK utrzymuje się w okolicy 25,60 przy niskiej zmienności, która cechuje wakacyjny okres. EUR/HUF na poziomie 358,50 pkt. również nie wywołuje emocji wśród inwestorów. 

Więcej emocji wywołuje natomiast zachowanie umocnienia złotego. Utrzymywanie się eurodolara na stosunkowo niskich poziomach hamuje aprecjację krajowej waluty względem głównych rywali. Wystąpienie prezesa Glapińskiego w sejmie nie przyniosło nowych informacji. Prezes powtórzył wypowiedzi dobrze znane z konferencji po posiedzeniach RPP podkreślając skuteczność działania NBP. EUR/PLN odbija do 4,5715, a notowania USD/PLN oscylują wokół 3,8845. W okolicy poziomów odniesienia, przy 5,3345 znajduje się GBP/PLN

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.