EMFX po decyzji EBC

22-04-2021 14:03
Waluty krajów rozwijających się nie reagują na decyzję Europejskiego Banku Centralnego i utrzymują zdobyte wcześniej poziomy. Stabilnie powyżej poziomów odniesienia utrzymuje się również EUR/USD.
EMFX po decyzji EBC

EBC zdecydował się pozostawić parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie. Decyzja jest jak najbardziej zgodna z konsensusem i nie wywołuje zamieszania na rynku walutowym. EBC utrzymało dotychczasowe wielkość skupu aktywów w ramach PEPP, jednocześnie potwierdzając znaczące zwiększenie tempa skupu w tym kwartale jako odpowiedź na skok rentowności. EUR/USD utrzymuje się stabilnie na poziomie 1,2043.

W takim środowisku zdobyte wcześniej poziomy utrzymują waluty krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Najsilniejszą walutą w regionie CEE jest rosyjski rubel. Waluta z radością przyjęła informacje o kończących się ćwiczeniach rosyjskich wojsk przy południowych granicach i powrocie do baz po 23 kwietnia. USD/RUB cofa się do 75,7 pkt., najniżej od połowy kwietnia.

Wśród lokalnych rywali złotego silna jest korona czeska. EUR/CZK osiada przy 25,86 pkt. Znacznie słabiej prezentuje się węgierski forint z kursem EUR/HUF wracającym w okolice 363,4 pkt., ostatnio widzianych na początku kwietnia.

Złoty plasuje się w środku stawki  zmagając się z wewnętrznymi problemami. Nieuchronnie zbliża się termin orzeczenia Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie tzw. kredytów frankowych, co oznacza presję sprzedaży na złotym. Zagrożenia dla sektora bankowego wygrywają z perspektywą stopniowego odmrażania gospodarki, które zapowiadają rządzący. W czwartek po decyzji EBC EUR/PLN utrzymuje się przy 4,5555, a USD/PLN znalazł się na 3,7825. Złoty jest silniejszy względem funta, który wytracił impet z ostatnich dni. Kurs GBP/PLN spada do 5,2555.

Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.