EMFX po decyzji EBC

EBC zdecydował się pozostawić parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie. Decyzja jest jak najbardziej zgodna z konsensusem i nie wywołuje zamieszania na rynku walutowym. EBC utrzymało dotychczasowe wielkość skupu aktywów w ramach PEPP, jednocześnie potwierdzając znaczące zwiększenie tempa skupu w tym kwartale jako odpowiedź na skok rentowności. EUR/USD utrzymuje się stabilnie na poziomie 1,2043.
W takim środowisku zdobyte wcześniej poziomy utrzymują waluty krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Najsilniejszą walutą w regionie CEE jest rosyjski rubel. Waluta z radością przyjęła informacje o kończących się ćwiczeniach rosyjskich wojsk przy południowych granicach i powrocie do baz po 23 kwietnia. USD/RUB cofa się do 75,7 pkt., najniżej od połowy kwietnia.
Wśród lokalnych rywali złotego silna jest korona czeska. EUR/CZK osiada przy 25,86 pkt. Znacznie słabiej prezentuje się węgierski forint z kursem EUR/HUF wracającym w okolice 363,4 pkt., ostatnio widzianych na początku kwietnia.
Złoty plasuje się w środku stawki zmagając się z wewnętrznymi problemami. Nieuchronnie zbliża się termin orzeczenia Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie tzw. kredytów frankowych, co oznacza presję sprzedaży na złotym. Zagrożenia dla sektora bankowego wygrywają z perspektywą stopniowego odmrażania gospodarki, które zapowiadają rządzący. W czwartek po decyzji EBC EUR/PLN utrzymuje się przy 4,5555, a USD/PLN znalazł się na 3,7825. Złoty jest silniejszy względem funta, który wytracił impet z ostatnich dni. Kurs GBP/PLN spada do 5,2555.
Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers