EMFX: niewielkie zmiany na rynku

09-08-2021 12:44
Po zdyskontowaniu dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy zmienność z rynku walutowego wyparowała. Stabilizacja na rynkach bazowych przekłada się na relatywny spokój w notowaniach walut w Europie Środkowo-Wschodniej.
EMFX: niewielkie zmiany na rynku

Piątkowe dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA nie pozostawiają większych złudzeń. Przyrost zatrudnienia o 943 tys. osób wskazuje na solidną poprawę sytuacji na rynku pracy, który naturalnie jest pochodną stanu gospodarki. Rosnąca presja płacowa (relatywnie niska podaż pracy przy dość dużym popycie) dodatkowo implikuje konieczność zaprzestania stymulacji po to, aby nie doprowadzić do jej przegrzania. Po zdyskontowaniu korzystnych dla dolara danych kurs EUR/USD stabilizuje się w okolicy poziomów odniesienia. 

Brak zmian na rynkach bazowych i pusty kalendarz publikacji makro sprzyjają niewielkim zmianom w przypadku walut z regionu CEE. EUR/CZK w oczekiwaniu na dance o inflacji CPI (wtorek) utrzymuje się poniżej 25,4 pkt. Poziom został zdobyty po decyzji banku centralnego o podwyżce stóp procentowych. Podobnie we wtorek opublikowane zostaną szacunki CPI dla Węgier. EUR/HUF wprawdzie odbija od lokalnych dołków, ale wciąż notowania znajdują się poniżej 354 pkt. 

W odniesieniu do złotego trudno nie zwrócić uwagi na utrzymującą się słabość krajowej waluty nie tylko względem głównych, ale również lokalnych rywali. W bieżącym tygodniu w centrum uwagi będzie dynamika PKB za drugi kwartał, a także ostateczny wynik CPI za lipiec. Solidne ożywienie, któremu towarzyszyło szerokie luzowanie restrykcji jest już w dużej mierze wycenione, tak więc reakcja na dane będzie relatywnie niewielka. Głównym rozgrywającym na rynku złotego pozostaje bank centralny. O ile w sierpniu trudno oczekiwań zmian w polityce (posiedzenie jest niedecyzyjne) o tyle kolejne miesiące będą obfitować w dyskusje. W listopadzie poza prognozami DA NBP poznamy również realny wpływ IV fali pandemii na gospodarkę, tak więc o decyzje monetarne będzie wtedy łatwiej. W dalszym ciągu jednak uważam, że w Radzie dominuje nastawienie „wait and see” do końca roku. W poniedziałek po południu złoty kwotowany jest następująco: 4,5655 względem euro, 3,8840 w stosunku do dolara oraz 5,3935 w relacji do funta. 

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.