EMFX: lepsze nastroje wśród walut EM

02-08-2021 12:34
Rynki finansowe wchodzą w nowy miesiąc z umiarkowanym optymizmem. Słabszy dolar wpisuje się w tendencje z poprzedniego miesiąca, a wyższy kurs eurodolara sprzyja notowaniem walut krajów rozwijających się w regionie CEE.
EMFX: lepsze nastroje wśród walut EM

Na starcie tygodnia notowania EUR/USD oscylują wokół 1,1885, co jest pokłosiem ubiegłotygodniowego posiedzenia FOMC, które zakończyło się obniżeniem oczekiwań na normalizację polityki pieniężnej w USA. W bieżącym tygodniu sytuację mogą odwrócić dane z amerykańskiego rynku pracy, ale na nie rynki muszą zaczekać do piątku. 

Słabszy dolar sprzyja poprawie nastrojów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Największa zmiennością w regionie wykazuje się węgierski forint. EUR/HUF oscyluje wokół 356,4 pkt. W minionym tygodniu na Węgrzech dokonano podwyżki stóp procentowych, a podobnego ruchu rynki oczekują w przypadku Czech. Czekając na posiedzenie CNB kurs EUR/CZK przyklejony jest do okolic 25,5 pkt. 

Wyraźnej poprawie uległy nastroje na rynku złotego. Inflacyjna niespodzianka z ubiegłego piątku ponownie podsyciła dyskusję o szybszym terminie normalizacji polityki pieniężnej. Swoją cegiełkę do dyskusji dołożył członek RPP Hardt, który jednak uznawany jest na jastrzębie skrzydło Rady. Hardt w swoim felietonie przypomina, że wysokiej inflacji nie należy bagatelizować i Rada powinna przeciwdziałać dalszemu wzrostowi zarówno cen, jak i oczekiwań inflacyjnych. Pomimo, iż przy okazji wysokich odczytów CPI (5 proc. r/r) dyskusja o zmianach w polityce monetarnej narasta, to naszym zdaniem w Radzie większość ma gołębia frakcja z prezesem Glapińskim na czele, w związku z czym bazowy scenariusz utrzymuje brak zmian do końca bieżącego roku. W poniedziałek po południu złoty zyskuje względem wszystkich głównych rywali. EUR/PLN oscyluje wokół 4,56, a notowania USD/PLN spada do 3,8355. Względem funta złoty kwotowany jest na poziomie 5,3345. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.