EMFX: gdzie jest granica słabego złotego?

11-08-2021 12:49
Złoty jest w środę jedną z najsłabszych walut krajów rozwijających się. Brak jednoznacznego wsparcia ze strony banku centralnego oraz tarcia polityczne sprawiają, że inwestorzy chcąc utrzymać ekspozycję na region CEE skłaniają się raczej ku lokalnym rywalom złotego.
EMFX: gdzie jest granica słabego złotego?

NBP pozostaje najbardziej gołębim bankiem w regionie i nie zmieniają tego nawet próby przebicia się członków RPP z bardziej jastrzębią retoryką. Jako punkt kluczowy dla dalszych losów polityki monetarnej wskazywana jest listopadowa projekcja DA NBP, o której pisałem już kilka tygodni temu. Eryk Łon, znany ze swoich gołębich poglądów przyznał w środę, że jego zdaniem obecnie podwyżka stóp procentowych byłaby zbyt ryzykownym posunięciem.

Na rynek złotego wkrada się również ryzyko polityczne. Tarcia w koalicji rządzącej oraz presja na zagranicznego inwestora nie buduje korzystnego klimatu wokół krajowej waluty. Ewentualne zmuszenie inwestora z USA do sprzedaży części biznesu może wywołać szereg strategicznych decyzji niekorzystnych dla rodzimego rynku kapitałowego. W środę po południu presja na złotego się utrzymuje. EUR/PLN oscyluje wokoół 4,5890, a USD/PLN przebił lokalne szczyty i utrzymując się przy 3,9175 otwiera sobie drogę do dalszego wzrostu.

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Wzrost inflacji w Czechach (3,4 proc. r/r w lipcu) uprawdopodabnia kolejne podwyżki stóp procentowych. CNB rozpoczął cykl normalizacji przy okazji ostatniego posiedzenia, ale presja inflacyjna wciąż nie ustępuje. EUR/CZK utrzymuje się w okolic 25,4 pkt.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.