EMFX: duża zmienność na złotym

26-10-2021 12:36
Na rynku walutowym we wtorek dolar odrabia część strat, waluty krajów rozwijających się tracą względem większości rywali. W regionie CEE złoty, pomijając rubla, traci najmniej. Na krajowym rynku jest dość nerwowo w wyczekiwaniu na inflację.
EMFX: duża zmienność na złotym

Na rynku głównym dolar odzyskuje swoją pozycję w stawce G10. Kurs EUR/USD znajduje się w okolicy poziomów odniesienia przy 1,1615.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najsilniejszą walutą jest rosyjski rubel, który jest naturalnym beneficjentem wysokiej ceny ropy naftowej oraz zacieśniania polityki pieniężnej.

Złoty jest we wtorek najsilniejszą z najsłabszych walut w regionie, choć zmienność na rynku jest wysoka. Krajowej walucie ciążą tarcia polityczne pomiędzy Warszawą a Brukselą, a także mało przejrzysta polityka pieniężna. Z pewnością informacje wokół Krajowego Planu Odbudowy (groźba utraty środków) nie zachęca inwestorów instytucjonalnych do posiadania ekspozycji na PLN. W piątek poznamy szacunki inflacji za październik i do tego czasu można oczekiwać dużej zmienności. Tuż po długim weekendzie (3 listopada) odbędzie się posiedzenie RPP. Rynek nie wie czego się spodziewać po władzach monetarnych, co nie sprzyja stabilizacji PLN. Pewnym jest, że wzrost cen będzie się jeszcze utrzymywać, co powinno wywierać presję na RPP i spekulacyjnie umacniać złotego. We wtorek po południu złoty kwotowany jest następująco: 4,6040 za euro, 3,9630 względem dolara oraz 5,4770 w relacji do funta. Sentyment do walut regionu jest generalnie nienajlepszy. Kurs EUR/HUF rośnie do 365 pkt., a notowania EUR/CZK utrzymują się przy 25,65 pkt. 

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers:

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.