EMFX: aprecjacja PLN zwolniła

03-12-2021 12:44
Na przełomie listopada i grudnia nastroje wokół złotego zdecydowanie się poprawiły, a krajowa waluta zyskała dość wyraźnie względem głównych rywali. W piątek dość dobrze radzą sobie również inni przedstawiciele regionu.
EMFX: aprecjacja PLN zwolniła

W piątek po południu dolar zyskuje względem większości głównych rywali ze stawki G10. Wyjątek stanowią bezpieczny frank, duńska korona oraz euro. Kurs EUR/USD w oczekiwaniu na dane z amerykańskiego rynku pracy oscyluje wokół 1,1310. Wiele wskazuje na to, że odczyt NFP pokaże siłę rynku pracy i otworzy drogę Rezerwie Federalnej do szybszego wychodzenia z QE. Ruch aprecjacyjny dolara nie powinien być jednak nad wyraz silny, gdyż w dużej mierze rynek wycenił już szybszy tapering.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najlepiej radzi sobie czeska korona. Zyskują jednak niemal wszyscy przedstawiciele CEE (z wyjątkiem rubla). Kurs EUR/CZK spada poniżej 25,40 pkt., a notowania EUR/HUF cofają się do poziomu 363,90 pkt.  

Nastroje na rynku złotego są relatywnie dobre, choć po serii kilku z rzędu sesji wyraźnego umocnienia dynamika ruchu nieco spowolniła. Większej zmienności można spodziewać się przy okazji publikacji raportu NFP, jednak zmiana retoryki NBP i pozytywne sygnały w sprawie KPO dają solidne wsparcie złotemu. Minister Buda wyraził nadzieję, że pierwsze środki z KPO wpłyną do Polski w połowie przyszłego roku. Takie deklaracje dają nadzieję, że konflikt na linii Warszawa-Bruksela powoli może dobiec końca, co z pewnością przełożyłoby się na poprawę sentymentu wokół PLN. W piątek po południu złoty kwotowany jest na 4,5940 za euro, 4,0640 względem dolara oraz 5,3950 w stosunku do funta.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.