Dolar słabszy po danych o deflatorze PCE

27-09-2024 15:30
Wydatki konsumenckie w USA wzrosły umiarkowanie w sierpniu, co sugeruje, że gospodarka utrzymała pewien poziom solidnego wzrostu w trzecim kwartale, podczas gdy presje inflacyjne nadal się zmniejszały. Dolar osłabił się po publikacji danych. Kurs EUR/USD urósł do 1,12. Spadły rentowności amerykańskich 2-letnich obligacji do poziomu 3,59 proc.
Dolar słabszy po danych o deflatorze PCE

Wydatki konsumenckie, które stanowią ponad dwie trzecie aktywności gospodarczej USA, wzrosły w ubiegłym miesiącu o 0,2 proc. po niezmienionym wzroście o 0,5 proc. w lipcu, poinformowało w piątek Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. Ekonomiści ankietowani przez Reuters przewidywali, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,3 proc.

Indeks cen wydatków konsumpcyjnych (PCE) wzrósł o 0,1 proc. w sierpniu po niezmienionym wzroście o 0,2 proc. w lipcu. Ekonomiści prognozowali wzrost inflacji PCE o 0,1 proc.. W ujęciu rocznym, do sierpnia, indeks cen PCE zwyżkował  o 2,2 proc. po wzroście o 2,5 proc. w lipcu. Bazowie miary, które nie uwzględniają cen energii oraz żywności wyniosły 0,1 proc. m/m oraz 2,7 proc. r/r

Reakcja pary walutowej EUR/USD po publikacji raportu, dane intraday, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.