Dolar silniejszy po danych CPI z USA

10-04-2024 14:48
Inflacja w USA w marcu zaskoczyła wyższymi wynikami niż wskazywały na to prognozy. Zasadnicza miara w ujęciu rocznym urosła do 3,5 proc. r/r a bazowa uplasowała się na tym samym poziomie 3,8 proc. co miesiąc wcześniej, choć konsensus wskazywał na minimalny spadek. Dynamika miesięczna miała został obniżona do 0,3 proc. a utrzymała się na tym samym poziomie co w lutym, czyli 0,4 proc. Dzisiejsze dane powodują, że obniżka stóp procentowych przez Fed w czerwcu staje się mniej prawdopodobna. Dane wskazują na zachowanie dłużej „jastrzębiej” postawy przez Rezerwę Federalną.
Dolar silniejszy po danych CPI z USA
Wykres inflacji CPI w USA, źródło: Bloomberg

Reakcja rynkowa jest zdecydowana i silna. Dolar zyskuje na wartości a kurs głównej pary walutowej spada poniżej 1,08. Rosną rentowności amerykańskich obligacji, 2-latki zwyżkują z 4,72 powyżej 4,92. Złoto traci dziś 0,6 proc. a wycena ustanowiła dzisiejszy dołek w okolicy 2330 USD. Futures na indeksy giełdowe z Wall Street znajdują się poniżej kreski. W Europie Dax po danych lekko zniżkuje, ale wciąż dziś jest na plusie i wskazuje blisko 0,7 proc. zysku

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.