Dobra ocena perspektyw w Niemczech

18-01-2022 12:16
We wtorek przed południem opublikowano wartości indeksu koniunktury ZEW. Wprawdzie ocena bieżąca nie jest najlepsza, jednak w ocenie perspektyw ankietowani wykazali znacznie lepsze nastroje.
Dobra ocena perspektyw w Niemczech

Indeks ZEW w ocenie bieżącej kształtował się na poziomie -10,2 pkt. W ocenie perspektyw wartość indeksu wyniosła 51,7 pkt. Sądzę, że największy wpływ na niską wartość wartości bieżącej mają restrykcje wprowadzone w Niemczech w wyniku rozprzestrzenienia się epidemii COVID19 w wariancie Omikron. Z perspektywy inwestorów ważniejszy jest jednak odczyt perspektyw, a ten wypada dość korzystnie. 

Pokazuje, że inwestorzy są bardziej optymistyczni, jeśli chodzi o ogólne warunki w nadchodzących miesiącach. Założeniem takich wyników jest fakt, iż wzrost gospodarczy przyspieszy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Jednocześnie oczekuje się znaczącego spadku liczby przypadków COVID-19 na początku lata, co przełoży się na bardziej pozytywne oczekiwania gospodarcze na froncie konsumenckim i eksportowym.

Rynek akcji w Niemczech wpadł jednak w korekcyjne nastawienie. Futures indeksu DAX zniżkuje we wtorek o 1.3 proc. do poziomu 15715 pkt. Podobnie niedźwiedzie sentymenty dotykają cały rynek. W przypadku EUR/USD notowania zawróciły do 1,1390. 

Notowania instrumentu DE30, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.