DAX: czy rośnie ryzyko korekty?

03-08-2021 14:24
W ostatnich dwóch tygodniach na instrumencie DE30 obserwujemy stosunków niewielką zmienność. To z pewnością pokłosie wakacyjnego czasu. Ryzyko 4 fali pandemii przewija się w nagłówkach prasowych, jednak rynki finansowe nie robią sobie nic z tego powodu. Tygodniowy ATR jest na poziomach niemalże najniższych od momentu wybuchu pandemii wiosną 2020 roku. Czy czeka nas przełom?
DAX: warto przygotować się na korektę?

Zmniejszający się zakres wahań może oznaczać rychły wybuch zmienności. Bliskość historycznych poziomów powoduje większe ryzyko korekty niż nagły rajd ryzyka i wypchnięcia notowań kontraktu ponownie w dziewicze rejony. Uważam, że warto już wcześniej nakreślić plan, kiedy to ponownie warto będzie stanąć po stronie kupujących. Poczekajmy jednak na przecenę. 

Potwierdzeń faktu, że  rynek DE30 (kontraktu opartego o DAX) jest techniczny nie trzeba szukać długo. Ostatnia lokalna korekta była bardzo podobna do tej kwietniowo-majowej oraz styczniowej. Notowania jednocześnie wsparły się na długoterminowej linii trendu wzrostowego, poprowadzonej przez minima w marca 2020 oraz listopada tego samego roku. Większych spadków należy oczekiwać wówczas, gdy linia trendu zostanie trwale przełamana. Zakończenia jej upatrywałbym w okolicach okrągłych 14 tys. pkt. Znajduje się tam kilka istotnych wsparć, m.in.: dwa zniesienia wewnętrzne Fibo (23,6 proc. oraz 38,2 proc.), poziom „overbalance” jak również horyzontalny obszar, wyznaczony przez styczniowe szczyty.

 

Wykres DE30 (CFD na DAX), interwał W1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.