Czy umocnienie złotego zaszkodzi rynkowi akcji?
Dziś podane zostaną w USA dane na temat tempa inflacji w styczniu. Po +7 proc. r/r w grudniu obecnie ekonomiści oczekują średnio dalszego wzrostu do najwyższego od 1982 roku poziomu +7,2 proc.
Wczorajsza konferencja prezesa NBP, na której padły słowa wsparcia dla siły złotego (zapewne jako jednej z metod walki z najwyższą od 20 lat w naszym kraju inflacją) i sugestie kontynuowania podwyżek stóp RPP wpłynęło na umocnienie polskiej waluty. USD/PLN był dziś rano najniżej od października ub.r., zaś EUR/PLN najniżej od czerwca ub.r.
Mocny złoty niekoniecznie sprzyja krajowemu rynkowi akcji i być może z tego powodu pomimo lekkich plusów na giełdach europejskich (DAX +0,48 proc. CAC 40 +0,25 proc.). WIG-20 tracił pół godziny po otwarciu 0,57 proc. Swój rekord wartości ustanowił dziś zdominowany przez akcje Inter Cars WIG-MOTO.
EUR/USD po odbiciu się w poprzedni piątek od styczniowego szczytu (1,148) nadal konsolidował się w wąskim przedziale powyżej 1,14.
Dziś rano w trakcie sesji w Azji i Oceanii swe historyczne maksimum ustanowił główny indeks giełdy w Indonezji, a singapurski Straits Times Index był najwyżej od 2018 roku.
Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w Malezji wyszły na najwyższy poziom od 2018 roku, zaś w Japonii były dziś najwyższe od początku 2016 roku. Rentowność amerykańskich 10-latek lekko spadała.
Na rynkach towarowych swe nowe przynajmniej roczne ustanowiły wczoraj ceny kawy, kakao oraz żywca wołowego i śruty sojowej („soybean meal”). Widać, że ostatnia fala inflacji przetacza się obecnie po rynkach towarów rolnych. Z rekordowych poziomów spadły wczoraj 6,33 proc. ceny kontraktów na emisję dwutlenku węgla w UE.
Kurs BTC/USD odpoczywał dziś rano (-1,1 proc.) po wzroście z 33000 do 45000 rozpoczętym 24 stycznia.