Czy umocnienie złotego zaszkodzi rynkowi akcji?

10-02-2022 09:41
Główne indeksy w USA powróciły wczoraj w okolice swych szczytów sprzed tygodnia. Najmocniej zachowywała się średnia przemysłowa Dow Jonesa, która wyszła na najwyższy poziom od stycznia. Indeks tamtejszego szerokiego rynku akcji czyli Russell 2000 zbliżał się od dołu do poziomu potężnego oporu ustanowionego nieco powyżej poziomu 2100 pkt. przez ubiegłoroczne minima.
Czy umocnienie złotego zaszkodzi rynkowi akcji?

Dziś podane zostaną w USA dane na temat tempa inflacji w styczniu. Po +7 proc. r/r w grudniu obecnie ekonomiści oczekują średnio dalszego wzrostu do najwyższego od 1982 roku poziomu +7,2 proc.

Wczorajsza konferencja prezesa NBP, na której padły słowa wsparcia dla siły złotego (zapewne jako jednej z metod walki z najwyższą od 20 lat w naszym kraju inflacją) i sugestie kontynuowania podwyżek stóp RPP wpłynęło na umocnienie polskiej waluty. USD/PLN był dziś rano najniżej od października ub.r., zaś EUR/PLN najniżej od czerwca ub.r.

Mocny złoty niekoniecznie sprzyja krajowemu rynkowi akcji i być może z tego powodu pomimo lekkich plusów na giełdach europejskich (DAX +0,48 proc. CAC 40 +0,25 proc.). WIG-20 tracił pół godziny po otwarciu 0,57 proc. Swój rekord wartości ustanowił dziś zdominowany przez akcje Inter Cars WIG-MOTO.

EUR/USD po odbiciu się w poprzedni piątek od styczniowego szczytu (1,148) nadal konsolidował się w wąskim przedziale powyżej 1,14.

Dziś rano w trakcie sesji w Azji i Oceanii swe historyczne maksimum ustanowił główny indeks giełdy w Indonezji, a singapurski Straits Times Index był najwyżej od 2018 roku.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w Malezji wyszły na najwyższy poziom od 2018 roku, zaś w Japonii były dziś najwyższe od początku 2016 roku. Rentowność amerykańskich 10-latek lekko spadała.

Na rynkach towarowych swe nowe przynajmniej roczne ustanowiły wczoraj ceny kawy, kakao oraz żywca wołowego i śruty sojowej („soybean meal”). Widać, że ostatnia fala inflacji przetacza się obecnie po rynkach towarów rolnych. Z rekordowych poziomów spadły wczoraj 6,33 proc. ceny kontraktów na emisję dwutlenku węgla w UE.

Kurs BTC/USD odpoczywał dziś rano (-1,1 proc.) po wzroście z 33000 do 45000 rozpoczętym 24 stycznia.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.