Czy II połowa tygodnia może wnieść więcej emocji i rozruszać kurs EURUSD?

29-08-2023 12:50
Pomimo faktu, że dzisiejszy kalendarz makro jest pełniejszy od tego wczoraj, to nadal wtorkowe publikacje nie powinny wnieść większego przełomu. Co prawda poznamy dziś ankietę JOLTS, ale ona nie stanowi danych pierwszego kalibru. Nieco bardziej interesująco zapowiada się II połowa tygodnia. Środa to ADP, który rzuci światło na piątkowy raport NFP. W czwartek poznamy preferowaną przez Fed miarę inflacji (PCE) a z Europy inflację wstępną za sierpień. Nie zapominajmy również o piątkowym ISM dla przemysłu Stanów Zjednoczonych.

Jeśli inflacja w strefie euro nadal będzie spadać, przede wszystkim wskaźnik bazowy, a dane gospodarcze będą nadal słabnąć, wówczas rynek będzie spekulował, że coraz bardziej prawdopodobny staje się scenariusz, że EBC wstrzyma cykl podwyżek stóp. Z drugiej strony zaskakująco wysokie odczyty zwiększyłyby szanse na to, że instytucja ponownie podejmie dalsze działania we wrześniu. Prognozy wskazują spadek wskaźnika „core” do 5,3 proc. r/r z 5,5 proc. poprzednio. Zasadnicza miara ma być również mniejsza i wynieść 5,1 proc.

Jeśli chodzi o dane z USA, jedynie jakieś większe zaskoczenia mogą wpłynąć na zmianę obrazu na wykresie kursu EUR/USD. Uwaga inwestorów będzie skupiona na piątkowym raporcie z rynku pracy.  Tu oczekuje się kolejnego schłodzenia do 150 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym oraz utrzymaniu stopy bezrobocia na poziomie 3,5 proc. Gorszy wynik powinien osłabić dolara i ponownie skierować główną parę walutową na wyższe poziomy. Większa zmienność będzie nam również towarzyszyć już w czwartek podczas raportu na temat wydatków Amerykanów. Preferowana przez Fed miara inflacji ma wg prognoz wzrosnąć do 4,2 proc. (PCE core) oraz do 3,3 proc. (PCE) w relacji rok do roku. Jeśli przewidywania się sprawdzą a odczyty „wyjdą” w punkt lub będą wyższe, wówczas urośnie presja na dalsze zacieśnianie monetarne przez Fed, a wówczas EUR/USD prawdopodobnie spadnie na dłużej poniżej 1,08.

Kurs EUR/USD kwotowany jest obecnie na poziomie 1,0810. Kurs nieco wzrósł na wczorajszej sesji choć nadal znajduje się poniżej poziomu oporu horyzontalnego wyznaczonego przez minima z końca czerwca oraz początku lipca tego roku. W krótkim terminie główna para walutowa znajduje się w obrębie kanału spadkowego, który trwa od 18 lipca. 

Wykres EUR/USD, dane dzienne, źródło: Tradingview.com

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.