Co dalej z GBP?

04-10-2021 15:00
Po trudnej końcówce miesiąca, początek października przynosi odbicie na funcie szterlingu w relacji do dolara amerykańskiego. Na EUR/GBP panuje wyjątkowo mała zmienność i brak jest ewidentnego kierunku. W tym momencie na GBP działają dwa czynniki, które powodują całkiem odmienne działanie.
Co dalej z GBP?

Z jednej strony w ubiegłym tygodniu mówiło się o zwiększonym ryzyku inflacyjnym  z powodu ciągłych braków w zaopatrzeniu. Oznacza to, że oczekiwania dotyczące stóp procentowych ponownie znacznie wzrosły. Spójrzmy na stawki kontraktów FRA (poniżej).  Presja na BoE wspiera funta. 

Stawki kontraktów FRA w GBP znacząco ostatnio urosły, źródło: Bloomberg

Z drugiej strony wyższa stopa inflacji wpływa negatywnie na GBP. Wyższa presja inflacyjna w pierwszym etapie skutkuje zmniejszeniem siły nabywczej waluty. Ma to również efekt na zewnątrz. 

Na ostatnim forum EBC, szef BoE – Andrew Bailey przyznał, że zbyt szybkie zacieśnianie stóp procentowych może wpłynąć negatywnie na ożywienie, które i tak na ten moment jest spowolnione (ograniczenia podażowe). Prezes banku przyznał, że nie ma żadnego wpływu na udrożnienie łańcucha dostaw. Oprócz problemów podażowych, Wielka Brytania cierpi również na niedobór siły roboczej (efekt brexitu), co spowalnia ożywienie. Dlatego też podejście BoE do polityki monetarnej będzie raczej bardzo ostrożne. Wygórowane oczekiwania co do wcześniejszych  podwyżek stóp mogą się sprawdzić.  

Patrząc na raporty CFTC widać brak zdecydowania inwestorów na rynku kontraktów futures. Na dzień 28 września liczba długich i krótkich pozycji była do siebie zbliżona, z minimalną przewagą "longów". Sytuacja jest całkowicie odmienna w porównaniu do wiosny tego roku, kiedy netto więcej osób kupowało walutę w porównaniu do tych, którzy grali na spadki. W tym momencie brak dominacji którejś z grup. 

Na GBP/USD znajdujemy się w średnioterminowym kanale spadkowym. "Kabel" odbił od wsparcia horyzontalnego na 1,3460 minimalne je naruszając. Na EUR/GBP kurs zamknięty jest pomiędzy poziomami 0,8715 od góry i 0,8450 od dołu. 

Wykres GBP/USD, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

 

Wykres EUR/GBP, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.